redakcja@terazgorlice.pl    600-605-588

Marta Przewor otrzymała tegoroczną nagrodę „Pro Publico Bono” /aktualizacja/

I wszystko jasne! Tegoroczną nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego „Pro Publico Bono” otrzymała pani Marta Przewor, która od wielu lat kieruje Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich w Gorlicach. Dwa wyróżnienia przypadły w udziale zasłużonemu harcerzowi Janowi Ryznerowi oraz specjalistce od dogoterapii Annie Cetnarowicz.

Marta Przewor - laureatka nagrody Pro Publico Bono 2014

Marta Przewor – laureatka nagrody Pro Publico Bono 2014

Uroczysta gala „Pro Publica Bono” odbyła się w piątek 21 marca 2014 roku w Kasztelu w Szymbarku. Do nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego marka Bugno nominowanych zostało w tym roku pięciu społeczników. Wybór nie był zatem łatwy. Przypomnijmy, że to prestiżowe wyróżnienie przyznano już po raz szósty, a dotychczasowymi laureatami zostali: ks. Jan Gondek, Jan Spólnik, Stanisław Kozieł, Arkadiusz Barańczuk oraz Stanisław Nosal.

W tym roku w szacownym gronie nominowanych znaleźli się:
Jan Ryzner – najstarszy czynny harcerz Ziemi Gorlickiej, za dawaną życiem lekcję prawdziwego patriotyzmu
Monika Szyca-Ligęza – nauczycielka ZSZ im. K. Pułaskiego w Gorlicach, gdzie stworzyła Młodzieżowy Klub HDK, za przekazywanie młodzieży pozytywnych wzorców prospołecznych postaw
Janina Kokoszka-Paszkot – doktor nauk medycznych, specjalista chorób wewnętrznych, diabetologi i geriatrii, za bezinteresowne społeczne zaangażowanie w profilaktykę zdrowia
Anna Cetnarowicz – Prezes Zarządu Fundacji Beskidzka Zima, za innowacyjne i niekonwencjonalne formy aktywizacji osób niepełnosprawnych oraz propagowanie zdrowego stylu życia
Marta Przewor – Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezja Rzeszowskiej koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach, za zaangażowanie w dzieło wspierania rodzin, dzieci i seniorów

O wszystkich nominowanych padło tego wieczoru wiele ciepłych słów. Podkreślano szczególnie wielkie zaangażowanie w bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi i gotowość do służby. Niestety, regulamin nagrody „Pro Publico Bono” pozwala na wyłonienie jednego laureata i dwóch wyróżnionych. Statuetka też zresztą jest tylko jedna. Otrzymała ją i dołączyła do grona laureatów pani Marta Przewor. Wyróżnieni zostali Jan Ryzner oraz Anna Cetnarowicz.

Pani Marta Przewor skromnie przedstawiła siebie i swoją działalność: Jestem szefową koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Matki Bożej w Gorlicach. Od dwudziestu lat nasze koło podejmuje różnorodne działania na rzecz rodzin.  Był rok 1994, Rok Rodziny, kiedy odpowiedzieliśmy na apel naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II i stworzyliśmy taką wspólnotę, grupę stowarzyszenia, której zadaniem statutowym jest przede wszystkim podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz rodzin. Priorytetem naszej działalności jest praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży i działalność charytatywna. Myślę, że największą radością jest to, że ta wspólnota się utrzymała, że jesteśmy i trwamy. Mimo że są to ludzie starsi. Nasza wspólnota jest mocna wiarą, nadzieją i miłością.

Gratulujemy dwóch dekad działalności i zaszczytnego wyróżnienia. Za pracę społeczną i chęć niesienia pomocy bliźnim dziękujemy pozostałym wyróżnionym i nominowanym. Wielka szkoda, że tak istotne dla środowiska gorlickiego wydarzenie odbyło się w bardzo kameralnym gronie. Na sali szymbarskiego kasztelu zabrakło wielu, których obecność na gali na pewno uświetniłaby to wydarzenie i podniosła jego rangę. Tym bardziej wdzięczność należy się tym, którzy wygospodarowali nieco czasu, aby uhonorować i wyrazić swą wdzięczność niezwykłym ludziom.

A wśród obecnych zanotowaliśmy m. in., oprócz przewodniczącego Marka Bugno, starostę Mirosława Wędrychowicza, wicestarostę Karola Górskiego, dyrektora Dworu Karwacjanów i Gładyszów Zdzisława Tohla, Radnego Województwa Małopolskiego Pawła Śliwę i radną powiatu gorlickiego Zofię Kamińską. Senatora Stanisława Koguta reprezentował jego pełnomocnik. Nie zabrakło sporej grupu harcerzy na czele z dh. hm. Piotrem Matysem z Biecza.

W części artystycznej swoje umiejętności wokalne zaprezentowali zebranym wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach, którzy zaśpiewali fragmenty koncertu wiosennego poświęconego miłości przy zacnym akompaniamencie Bogusława Diducha, Tomasza Kubali, Rafał „Boni” Boniśniaka, Mirosława BogoniaStanisława Gurby. A śpiewali: Klaudia Gąsior, Paulina Bis, Jarek Rurka, Damian BisStanisław Gurba.

Do zobaczenia za rok, na kolejnej siódmej już edycji nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego „Pro Publico Bono”. Oby przy większej frekwencji!

Podobne wpisy

Skomentuj

Pin It on Pinterest