redakcja@terazgorlice.pl

Gorliczanie z powodzeniem walczyli w I Maratonie na Orientację „Kiwon”

Prawie 70 pasjonatów biegów na orientację z całej Polski zjechało do Rozdziela, aby w sobotę 16 września 2017 roku wziąć udział w organizowanym przez Towarzystwo „Jastrzębiec” I Maratonie na Orientację „Kiwon”. Kierownictwo tej debiutującej na naszym terenie specyficznej imprezy biegowej objęli pomysłodawcy „Kiwona”: Anita Gurbisz i Tomasz Duda.

Zawodnicy rywalizowali na dwóch trasach o długości 20 i 50 km. Prawdziwy dystans, jaki musieli pokonać, zależał jednak od umiejętności wytyczenia najbardziej optymalnej trasy pomiędzy wyznaczonymi w terenie punktami. Łącznie było ich dwanaście, a wybrane zostały tak, aby w jak największym stopniu promować Ziemię Lipińską i okoliczne tereny Beskidu niskiego i Pogórza Karpackiego. Biegacze musieli zatem między innymi odszukiwać kiwony naftowe, cmentarze z I wojny światowej, urokliwe kapliczki i krzyże. Każdy punkt oznaczony był specjalnym lampionem, obok którego znajdował się perforator służący do potwierdzania pobytu na punkcie kontrolnym.

Z wymagająca trasą i deszczową aurą na dystansie TP50 najsprawniej poradzi sobie Paweł Gorczyca z Bolechowic pod Krakowem, któremu dotarcie do wszystkich dwunastu punktów zajęło ponad sześć godzin (6:23:11). Drugi był Grzegorz Korpula z Piekoszowa pod Kielcami z czasem 6:29:12, a trzeci na linii mety zameldował się Hubert Puka ze Stalowej Woli (6:29:25). Najlepszymi zawodnikami z powiatu gorlickiego okazali się na tym morderczym dystansie Marek DziedziakJan Adamczyk (Gorlicka Grupa Biegowa) – zajęli ex aequo 15. miejsce z czasem 11:10:00. Ich wynik byłby o niebo lepszy, ale nie udało im się odnaleźć jednego z punktów na trasie (ambona w Bednarce), co kosztowało ich aż trzy karne godziny.

Na tym samym dystansie 50 km walczyły także cztery odważne panie. Trasę pomiędzy 12 punktami kontrolnymi najszybciej pokonała Joanna Grabowska z Krakowa (7:56:00). Godzinę później linię mety przekroczyła Anna Samborska z Lipinek reprezentująca miejscowy ULKS (8:57:00). Na podium zmieściła się jeszcze Karolina Karpińska, również z Krakowa (22:22:00), a najbardziej niewdzięczne czwarte miejsce zajęła Kinga Fołtyn z Warszawy (23:01:00).

Krótszy dystans 20 km zdominowali miejscowi, którzy, choć debiutowali w biegu na orientację, zajęli wszystkie miejsca na podium. W tej grupie bezkonkurencyjni okazali się Bartosz Świątkowski z ULKS Lipinki i Marcin Górka z Krygu (Gorlicka Grupa Biegowa). Zaliczenie wszystkich sześciu punktów kontrolnych, bo tyle przygotowali organizatorzy na TP20, zajęło im nieco ponad dwie i pół godziny (2:35:30). Trzecie miejsce z czasem 3:21:00 wywalczył Bogumił Bubniak z Lipinek. W kategorii kobiet na TP20 triumfowała Izabela Osyszko z miejscowości Kobyle (03:31:00), a tuż za nią przybiegła Joanna Jachym z Krakowa (3:36:00). Trzecie miejsce przypadło w udziale Żanecie Heinrich z Lipinek, która pokonała trasę I Maratonu na Orientację w czasie 4:57:30.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, bez których zorganizowanie I Maratonu na Orientację nie miałoby szans na powodzenie. Dziękujemy szczególnie wspierającym nas swym patronatem Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś oraz Wójtowi Gminy Lipinki Czesławowi Rakoczemu, który udostępnił Towarzystwu „Jastrzębiec” budynek szkoły w Rozdzielu oraz ufundował wszystkim biegaczom śniadanie przygotowane przez „Pyszotkę”. Wszystkim, których trudno tu wymienić z imienia i nazwiska jesteśmy wdzięczni za pomoc, ale największa wdzięczność należy się Anicie GurbiszTomaszowi Dudzie za pomysł i jego profesjonalną realizację. Dziękujemy i już z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „Kiwona”!