redakcja@terazgorlice.pl

Alicja Honek: Maraton Pisania Listów uczy wrażliwości na los innych ludzi…

O spektakularnej akcji pisania listów  w obronie więźniów sumienia organizowanej przez Amnesty International opowiada Alicja Honek – nauczycielka, szefowa Szkolnego Klubu Europejskiego, która wraz z Joanną Łopatą zainicjowała parę lat temu Maraton Pisania Listów w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kromera w Gorlicach.

IMG_8486

Portal TerazGorlice.pl: Jak narodził się pomysł na Maraton Pisania Listów w Kromerze? Od ilu lat prowadzona jest już ta akcja?

Alicja Honek: Nasza szkoła po raz czwarty bierze udział w Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International. Do akcji włączyliśmy się po raz pierwszy w 2010 roku podczas realizowania w liceum Partnerskiego Projektu Szkół Programu Comenius ( „3 Rs Heritage – Rights, Respect and Responsibilities”) , którego celem było m.in. upowszechnianie praw człowieka i działania na rzecz ich przestrzegania. Ręczne pisanie listów jest dobrowolną formą aktywności podejmowaną w obronie osób, których prawa są łamane.

Portal TerazGorlice.pl: Jaka właściwie jest główna idea Maratonu Pisania Listów?

Alicja Honek: Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 roku i z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową. Co roku dzięki Maratonowi udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. W ubiegłym roku w ponad 230 miejscach w całej Polsce napisano 189 103 listy.

Co roku Maraton organizowany jest w weekend najbliższy 10 grudnia – daty, która jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Szkoły uczestniczą w akcji w tygodniu poprzedzającym ten weekend. W tym roku Amnesty International rozpoczyna akcję w sobotę 14 grudnia o godzinie 12:00 i jest ona prowadzona przez 24 godziny.

Listy piszemy ręcznie wyrażając sprzeciw wobec władz i instytucji, które naruszają prawa konkretnych osób, zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie sprawiedliwego procesu, wspieramy więźniów sumienia i osoby, które są prześladowane, bezprawnie zatrzymywane, torturowane; okazujemy solidarność społecznościom przymusowo wysiedlanym.

Portal TerazGorlice.pl: Ile takich listów udało się już napisać i wysłać z Gorlic od 2010 roku?

Alicja Honek: Z roku na rok w Maraton Pisania Listów angażuje się coraz więcej osób – od mieszkańców krajów Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych po Nową Zelandię. W tym roku w Polsce zgłoszonych jest już 400 miejsc, w których akcja jest prowadzona – w powiecie gorlickim Maraton organizuje Szkolny Klub Europejski przy I LO im. M. Kromera. Nasze liceum uczestniczyło w Maratonie przez trzy kolejne lata – od 2010 roku i napisaliśmy łącznie 299 listów. W ubiegłym roku wysłaliśmy pocztą 114 listów.

Portal TerazGorlice.pl: Komu w tym roku będą pomagać uczestnicy Maratonu Pisania Listów?

Alicja Honek: W roku 2013 Amnesty International wskazało 15 sytuacji osób lub społeczności, w obronie których piszemy listy. Są to m.in. działacze opozycji w Bahrajnie; etiopski dziennikarz skazany na 18 lat za krytykowanie rządu i domaganie się „wolności słowa”; Miriam Lopez z Meksyku – porwana przez żołnierzy, torturowana i gwałcona, a po siedmiu miesiącach wypuszczona bez postawienia jej jakichkolwiek zarzutów; 2237 rodziny z Badia East w stanie Lagos – wysiedlone przez władze stanowe z własnych domów, bez rekompensaty czy mieszkań zastępczych; pokojowi protestanci na Majdanie w Kijowie, którzy zostali brutalnie pobici i aresztowani przez władze.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Wśród nich są również dwie sprawy z naszego kraju – społeczność Romów rumuńskich z Wrocławia i ofiary tajnych więzień CIA w Polsce.

Portal TerazGorlice.pl: Czy macie jakieś informacje na temat osób, w obronie których wysyłano listy również z gorlickiego Kromera?

Alicja Honek: Na stronie internetowej Amnesty International zamieszczane są informacje na temat losów osób i skuteczności podejmowanych działań. Są to tzw. dobre wiadomości oraz listy od bohaterów Maratonu, którzy dziękują za wsparcie, życzliwość i pomoc. Na przykład po wielkiej fali działań podczas Maratonu Pisania Listów 2012 roku Wiceprezydent Gwatemali, Roxana Baldetti, oświadczyła, że otrzymała ponad 1000 apeli z całego świata w sprawie Marii Isabel Franco. Zapowiedziała też działania wspierające śledztwo oraz w sprawie przemocy wobec kobiet w Gwatemali.

Portal TerazGorlice.pl: Jak na tę akcję reagują uczniowie I LO w Gorlicach? Czy chętnie włączają się we wszystkie działania związane z Maratonem Pisania Listów?

Alicja Honek: Maraton Pisania Listów organizowany jest w szkole przez grupę aktywnych uczniów, którzy chcą zrobić coś więcej niż wynika to z rozkładu zajęć lekcyjnych. Młodzież ta chętnie uczestniczy w akcji i przekazuje informacje swoim kolegom i koleżankom. Co roku upowszechniamy inicjatywę Amnesty International, wieszając plakaty, opisy działań i osób, podając informacje przez szkolny radiowęzeł. Prezentujemy też w tygodniu poprzedzającym Maraton filmy i animacje dostępne na stronie Amnesty International. W dniu Maratonu przygotowujemy odpowiednie miejsce w bibliotece szkolnej i w określonych godzinach – najczęściej od 8:30 do 12:30 można przyjść i napisać list.

Warto podkreślić, że działanie to jest zupełnie dobrowolne i młodzież przychodzi w swoim wolnym czasie. Najczęściej przeprowadzamy jeszcze zbiórkę funduszy na zakup znaczków, gdyż listy wysyłane są przez nas pocztą pod wskazane adresy.

Maraton Pisania Listów jest działaniem wymagającym osobistej decyzji i na początku u niektórych uczniów budzi nieufność. Najczęściej wynika to z nieznajomości realiów życia w innych regionach świata, trudności w zrozumieniu sytuacji politycznej, a nawet małej świadomości istnienia praw człowieka. Uczestniczymy w Maratonie Pisania Listów, aby kształtować wrażliwość na los innych ludzi.

Portal TerazGorlice.pl: Serdecznie dziękujemy za wywiad i życzymy w tym roku kolejnego sukcesu.

Skomentuj

Pin It on Pinterest