redakcja@terazgorlice.pl    600-605-588

Marta Przewor otrzymała tegoroczną nagrodę „Pro Publico Bono” /aktualizacja/

I wszystko jasne! Tegoroczną nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego „Pro Publico Bono” otrzymała pani Marta Przewor, która od wielu lat kieruje Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich w Gorlicach. Dwa wyróżnienia przypadły w udziale zasłużonemu harcerzowi Janowi Ryznerowi oraz specjalistce od dogoterapii Annie Cetnarowicz.

Marta Przewor - laureatka nagrody Pro Publico Bono 2014

Marta Przewor – laureatka nagrody Pro Publico Bono 2014

Uroczysta gala „Pro Publica Bono” odbyła się w piątek 21 marca 2014 roku w Kasztelu w Szymbarku. Do nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego marka Bugno nominowanych zostało w tym roku pięciu społeczników. Wybór nie był zatem łatwy. Przypomnijmy, że to prestiżowe wyróżnienie przyznano już po raz szósty, a dotychczasowymi laureatami zostali: ks. Jan Gondek, Jan Spólnik, Stanisław Kozieł, Arkadiusz Barańczuk oraz Stanisław Nosal.

W tym roku w szacownym gronie nominowanych znaleźli się:
Jan Ryzner – najstarszy czynny harcerz Ziemi Gorlickiej, za dawaną życiem lekcję prawdziwego patriotyzmu
Monika Szyca-Ligęza – nauczycielka ZSZ im. K. Pułaskiego w Gorlicach, gdzie stworzyła Młodzieżowy Klub HDK, za przekazywanie młodzieży pozytywnych wzorców prospołecznych postaw
Janina Kokoszka-Paszkot – doktor nauk medycznych, specjalista chorób wewnętrznych, diabetologi i geriatrii, za bezinteresowne społeczne zaangażowanie w profilaktykę zdrowia
Anna Cetnarowicz – Prezes Zarządu Fundacji Beskidzka Zima, za innowacyjne i niekonwencjonalne formy aktywizacji osób niepełnosprawnych oraz propagowanie zdrowego stylu życia
Marta Przewor – Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezja Rzeszowskiej koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach, za zaangażowanie w dzieło wspierania rodzin, dzieci i seniorów

O wszystkich nominowanych padło tego wieczoru wiele ciepłych słów. Podkreślano szczególnie wielkie zaangażowanie w bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi i gotowość do służby. Niestety, regulamin nagrody „Pro Publico Bono” pozwala na wyłonienie jednego laureata i dwóch wyróżnionych. Statuetka też zresztą jest tylko jedna. Otrzymała ją i dołączyła do grona laureatów pani Marta Przewor. Wyróżnieni zostali Jan Ryzner oraz Anna Cetnarowicz.

Pani Marta Przewor skromnie przedstawiła siebie i swoją działalność: Jestem szefową koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Matki Bożej w Gorlicach. Od dwudziestu lat nasze koło podejmuje różnorodne działania na rzecz rodzin.  Był rok 1994, Rok Rodziny, kiedy odpowiedzieliśmy na apel naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II i stworzyliśmy taką wspólnotę, grupę stowarzyszenia, której zadaniem statutowym jest przede wszystkim podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz rodzin. Priorytetem naszej działalności jest praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży i działalność charytatywna. Myślę, że największą radością jest to, że ta wspólnota się utrzymała, że jesteśmy i trwamy. Mimo że są to ludzie starsi. Nasza wspólnota jest mocna wiarą, nadzieją i miłością.

Gratulujemy dwóch dekad działalności i zaszczytnego wyróżnienia. Za pracę społeczną i chęć niesienia pomocy bliźnim dziękujemy pozostałym wyróżnionym i nominowanym. Wielka szkoda, że tak istotne dla środowiska gorlickiego wydarzenie odbyło się w bardzo kameralnym gronie. Na sali szymbarskiego kasztelu zabrakło wielu, których obecność na gali na pewno uświetniłaby to wydarzenie i podniosła jego rangę. Tym bardziej wdzięczność należy się tym, którzy wygospodarowali nieco czasu, aby uhonorować i wyrazić swą wdzięczność niezwykłym ludziom.

A wśród obecnych zanotowaliśmy m. in., oprócz przewodniczącego Marka Bugno, starostę Mirosława Wędrychowicza, wicestarostę Karola Górskiego, dyrektora Dworu Karwacjanów i Gładyszów Zdzisława Tohla, Radnego Województwa Małopolskiego Pawła Śliwę i radną powiatu gorlickiego Zofię Kamińską. Senatora Stanisława Koguta reprezentował jego pełnomocnik. Nie zabrakło sporej grupu harcerzy na czele z dh. hm. Piotrem Matysem z Biecza.

W części artystycznej swoje umiejętności wokalne zaprezentowali zebranym wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach, którzy zaśpiewali fragmenty koncertu wiosennego poświęconego miłości przy zacnym akompaniamencie Bogusława Diducha, Tomasza Kubali, Rafał „Boni” Boniśniaka, Mirosława BogoniaStanisława Gurby. A śpiewali: Klaudia Gąsior, Paulina Bis, Jarek Rurka, Damian BisStanisław Gurba.

Do zobaczenia za rok, na kolejnej siódmej już edycji nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego „Pro Publico Bono”. Oby przy większej frekwencji!

O autorze
polonista, nauczyciel I LO w Gorlicach, dziennikarz - amator

Podobne wpisy

Skomentuj

Pin It on Pinterest