Samorządowa bitwa o Powiat Gorlicki z udziałem co najmniej sześciu komitetów
Jeszcze tylko w najbliższy poniedziałek (8 września) będzie można rejestrować komitety wyborcze, które powalczą w nadchodzących wyborach samorządowych. Do tej pory w powiecie gorlickim powstały 23 komitety wyborcze, ale tylko cztery z nich mogą włączyć się w polityczną rozgrywkę na poziomie powiatu.
Kandydatów na radnych powiatu gorlickiego, spośród których wyłoniony zostanie starosta gorlicki, mogą wystawić te lokalne komitety wyborcze, które przy rejestracji zaznaczą, że zamierzają zgłaszać kandydatów na terenie jednego województwa. W naszym przypadku Małopolski. Takie zgłoszenie złożyły u komisarza wyborczego w Nowym Sączu trzy Komitety Wyborcze Wyborców: KWW Solidarna Ziemia Gorlicka, KWW Witolda Kochana i KWW Małopolski Ruch Samorządowy Ziemi Gorlickiej.
Teoretycznie do walki o władzę w powiecie gorlickim mógłby włączyć się KW Stowarzyszenie „Porozumienie Gorlickie”, którego terenem działania jest również Małopolska. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne. W 2010 roku „Porozumienie Gorlickie”, na którego czele stoi Jadwiga Wójtowicz, skupiło się wyłącznie na wyborach do Rady Miasta Gorlice i wyborach burmistrza – udało się wtedy zdobyć 4 mandaty. Z drugiej jednak strony trudno wykluczyć jakąkolwiek ewentualność. W 2006 roku „Porozumienie Gorlickie” wystawiło swoich kandydatów do powiatu i zdobyło jeden mandat, który uzyskał Tomasz Płatek.
Do walki o radnych powiatowych szykuje się na poważnie KWW Solidarna Ziemia Gorlicka, którego liderem jest Paweł Śliwa, Radny Województwa Małopolskiego i polityk Solidarnej Polski. Nie kryje on, że jego celem jest zdobycie jak największej liczby mandatów Rady Powiatu Gorlickiego. O kolejną kadencję zamierza walczyć starosta Mirosław Wędrychowicz stojący na czele KW MRS Ziemi Gorlickiej. To MRS wygrał w 2010 roku, zgarniając 9 mandatów (w 2006 zdobył tylko 7 miejsc w radzie).
Cztery mandaty w powiecie w ostatnich wyborach samorządowych przypadły w udziale Platformie Obywatelskiej, która 16 listopada wystartuje pod zmienionym szyldem jako KWW Witolda Kochana. Komitet urzędującego burmistrza na pewno nie odpuści i będzie chciał powiększyć stan posiadania PO w Radzie Powiatu Gorlickiego, co wcale nie będzie takie łatwe. Sam Witold Kochan pełnił funkcję radnego powiatowego, starosty i wicestarosty w latach 2002-2005 oraz 2006-2007 z ramienia… MRS Ziemi Gorlickiej.
To trzech wielkich graczy, ale do nich dołączą komitety partii politycznych. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło cztery lata temu 6 mandatów w powiecie gorlickim. Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś szefująca strukturom PiS niepoprawienie tego wyniku uzna bez wątpienia za porażkę. O sukces łatwiej będzie gorlickiej lewicy reprezentowanej w wyborach samorządowych przez KW SLD – Lewica Razem. Cztery lata temu SLD zdobyło tylko jeden mandat. Do Rady Powiatu Gorlickiego wszedł Rafał Kukla, który obecnie stoi na czele powiatowych struktur SLD.
No i wreszcie Polskie Stronnictwo Ludowe, które w 2010 roku wprowadziło do Rady Powiatu Gorlickiego trzech radnych i wchodzi w skład koalicji rządzącej. Czy ten wynik uda się powtórzyć w 2014 roku? Wydaje się, że powiatowe struktury PSL są słabsze niż cztery lata temu, ale wszystko może się zdarzyć. Funkcję Prezesa Powiatowego Zarządu tej partii pełni aktualnie Stanisław Kaszyk.
Kto jeszcze włączy się do bitwy o powiat gorlicki? Czy w poniedziałek poznamy kolejny komitet wyborczy wyborców, stowarzyszenia czy organizacji, który we wrześniu będzie pracowicie kompletował listy kandydatów na radnych powiatowych? A może swoją listę do powiatu wystawi inna, niż wymienione powyżej, partia polityczna? Tego dowiemy się dopiero 7 października 2014 roku, bo wtedy mija termin zgłaszania kandydatów na radnych.
Nie wierzę własnym oczom ,Kochan chce stArtować ,NO CHYBA DO KLOPA.
Panie Kochan daj pan spokój ,wstydu oszczędź .PO-wski obóz już nas nie interesuje.Dość obiecanek ,dość obłudy .Jak Panu nie wstyd.
Może jeszcze raz ozki .Nie umiecie rządzić naszymi pieniędzmi.Panie Kochan już dziękujemy.
Może jeszcze raz wymieni Pan Kochan płytę rynku -bo pojęcia nie maja gdzie naprawdę potrzeba gospodarować naszymi podatkami .