Konkurs „Twój teledysk promujący 100 rocznicę Bitwy pod Gorlicami”
Gorąco zachęcamy, szczególnie ludzi młodych i kreatywnych, do udziału w konkursie na teledysk promujący 100 rocznicę Bitwy pod Gorlicami. Konkurs to inicjatywa gorlickiego radnego Tomasza Szczepanika, który nie tylko jest autorem pomysłu, ale także stworzył jego zasady i regulamin. Koncert zaakceptowały oraz finansują władze miejskie z burmistrzem Rafałem Kuklą na czele.
Pytany o okoliczności tej inicjatywy radny Tomasz Szczepanik zdradził portalowi TG.pl: „Pomysł pojawił się podczas burzliwej dyskusji podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gorlice odnośnie planowanego Oratorium, które było jeszcze inicjatywą poprzedniego burmistrza Witolda Kochana. Poddałem pomysł konkursu na teledysk jako uzupełnienie oferty dla gorliczan dotyczącej obchodów 100 rocznicy Bitwy. To propozycja skierowana przede wszystkim do młodych. Mam nadzieję, że nie brak w Gorlicach aktywnych i twórczych ludzi, szczególnie w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach. Nagroda jest zachęcająca – 1000 złotych piechotą nie chodzi”.
Uczestnikami konkursu mogą być albo uczniowie (szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami – liczba twórców jednego teledysku jest dowolna), albo zespoły muzyczne. Dla zwycięzcy w każdej z tych dwóch kategorii organizatorzy przewidzieli nagrody po 1000 zł.
Zgłoszenia chęci udziału w konkursie należy przesłać w terminie do 31 marca 2015 roku – formularz zgłoszeniowy z linkiem do gotowego teledysku umieszczonym w serwisie Youtube – na adres e-mail: um@um.gorlice.pl wpisując w tytule e-mail TWÓJ TELEDYSK PROMUJĄCY 100 ROCZNICĘ BITWY POD GORLICAMI. Najlepsze teledyski zostaną opublikowane na kanale miasta w serwisie YOUTUBE po ogłoszeniu wyników 10 kwietnia 2015 roku.
Konkursowe kryteria i wskazówki:
– dowolny styl muzyczny: hip-hop, rock, poezja śpiewana, itd.
– teledysk musi posiadać chwytliwy, pomysłowy tytuł;
– tekst ma mówić o: honorze, bohaterstwie, I wojnie światowej, wojskach walczących (austro‑węgierskich, rosyjskich, niemieckich), Polakach walczących w każdej ze stron konfliktu, „pamiątkach” pozostałych po wydarzeniach do dnia dzisiejszego (cmentarze), zniszczeniach obiektów miasta (m.in. kościół, kaplica przy kościele, I LO Kromera), ukazanie dzisiejszego miasta podźwigniętego z gruzów, ukazanie 100 lat od wydarzeń;
– można nawiązać do bezsensowności walki brata przeciwko bratu;
– można nawiązać do sytuacji na Ukrainie;
– można wpleść fabułę (np. wątek miłosny prawdziwy bądź fikcyjny),
– można opisać bohaterów tamtych wydarzeń (np. ks. Bronisław Świeykowski)
– muzyka własna lub wykorzystanie melodii powszechnie znanych nie objętych prawami autorskimi;
– w teledysku można wykorzystać fotografie archiwalne w połączeniu z dzisiejszym obrazem miasta;
– teledysk nie może nikogo obrażać i nie może zawierać słów wulgarnych i powszechnie uznawanych za niecenzuralne;
Szczegółowe informacje wraz z Formularzem zgłoszeniowym i Regulaminem konkursu znajdziecie na stronie pomysłodawcy – radnego Tomasza Szczepanika – TUTAJ. Tam też znajdziecie linki do przykładowych teledysków promujących inne wydarzenia, np. Powstanie Warszawskie.
Na koniec warto podkreślić, że ważniejsza w teledysku powinna być muzyka i tekst, a nie samo wideo. Istnieje możliwość do do dobrego tekstu z muzyką dokręcić sam klip. Tomasz Szczepanik powiedizał TG.pl, że najlepsze prace konkursowe mogą zostać pokazane publiczności w formie koncertu: „Myślę, że w trakcie obchodów 100-lecia Bitwy pod Gorlicami, zwycięskie zespoły i też inne, które skomponują coś fajnego, będą mogły występować. Byłoby to nawet wskazane. Jeśli tylko uczestnicy dopiszą, to na pewno da się to zorganizować”.