redakcja@terazgorlice.pl

List otwarty pracowników ZSE w Gorlicach do Starosty Powiatu Gorlickiego, Zarządu i Radnych

List otwarty pracowników
Zespołu Szkół Ekonomicznych
im. Jana Pawła II w Gorlicach do
Starosty Powiatu Gorlickiego
Zarządu Powiatu Gorlickiego i Radnych

W odpowiedzi na artykuły prasowe oraz materiały lokalnych telewizji, w których Pan Starosta Karol Górski i Zarząd Powiatu twierdzi, że proponowane przez nich zmiany w systemie oświaty nie likwidują szkół informujemy, że wg przedstawionych dyrektorom projektów nasza szkoła, czyli Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II i działające w nim Technikum Nr 3 mają zostać zlikwidowane i włączone do Zespołu Szkół Technicznych i Technikum Nr 4.

Nasza społeczność wniosła już do Zarządu stosowne petycje i pisma, jednak z uwagi na brak oczekiwanej reakcji dotyczącej zmian w tym projekcie, który w efekcie likwiduje całkowicie nasz podmiot chcemy wyrazić stanowczy sprzeciw i jeszcze raz przedstawić argumenty i wątpliwości z nim związane.

Wg przedstawianych przez autorów projektu danych, problemy finansowe mają niemal wszystkie szkoły Powiatu, ale nasz Zespół spośród Techników ma je NAJMNIEJSZE. Pytamy zatem, dlaczego zanim przedstawiono krzywdzący nas projekt, nie zaproszono do rozmów WSZYSTKICH powiatowych szkół w celu opracowania programów naprawczych, aby każda szkoła spróbowała SWÓJ deficyt zmniejszyć? Co istotne – dane takie NIGDY WCZEŚNIEJ nie były przedstawiane dyrektorom szkół.

Zamiast tego opracowano projekt, który w przypadku szkół gorlickich jest niezrozumiały, nielogiczny i krzywdzący: Nasza szkoła, która jeżeli chodzi o wyniki i jakość pracy jest jednym z najlepszych Techników w Powiecie! Świadczą o tym wskaźniki EWD, wyniki egzaminów zawodowych i maturalnych, wyniki ewaluacji zewnętrznej, posiadane certyfikaty (m.in. Wiarygodna Szkoła, ranking PERSPEKTYWY), czy udział w przeróżnych ogólnopolskich i wojewódzkich projektach. W zamian za to została przeznaczona do likwidacji i wchłonięcia przez Zespół Szkół Technicznych. Świadczy to niestety o tym, że jakość pracy szkół, osiągane przez młodzież wyniki, wypracowana marka i atmosfera są dla lokalnych władz oświatowych (zwłaszcza autorów projektu) kompletnie bez żadnego znaczenia.

Pytamy zatem jakimi kryteriami kierował się Zarząd i dlaczego projekt, który Zarząd Powiatu nazywa „łączeniem” szkół nie zakładał bardziej sprawiedliwego połączenia? (np.: utworzenie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w skład którego weszłoby Technikum Nr 3 (ZSE) ze swoją siedzibą i pozostałe szkoły ZST – szkoła zasadnicza i policealna?). Zamiast tego przedstawiono projekt, który unicestwia całkowicie naszą szkołę, na której dobrą opinię, dobre wyniki i osiągnięcia pracowały pokolenia gorliczan, a które patrząc obiektywnie są dla nas na czas obecny bardziej korzystne. Cały ten dorobek zostanie zniszczony i zmarnotrawiony!

Na dzień dzisiejszy niezależnie od faktu, czy proponowane zmiany zostaną przeforsowane czy nie, szkoda jaką wyrządzono tym projektem naszej szkole jest ogromna i niepowetowana! Nie wiemy jak odbierają tego typu informacje mieszkańcy Powiatu. Wierzymy, że pomimo tak niezasłużonej, negatywnej reklamy sprezentowanej nam przez autorów projektu marka szkoły i zaufanie jakie wypracowaliśmy przez lata pozostaną niezachwiane, a dotychczasowe, dobre wyniki rekrutacji się nie zmienią.

Podsumowując, po raz kolejny wnioskujemy o wycofanie się z tych nieprzemyślanych i krzywdzących zamysłów. Jesteśmy przeciwni łączeniu naszej szkoły z inną. Apelujemy o zawiązanie komisji naprawczej złożonej z przedstawicieli WSZYSTKICH szkół Powiatu, zobowiązujemy się do opracowania własnych planów naprawczych i wzmożonej pracy nad pozyskiwaniem nowych środków finansowych. Rozumiemy, że zmiany w systemie szkolnictwa są niezbędne, bo dane demograficzne są jasne, jednak zdecydowanie uważamy, że ich zaproponowany zakres, dotyczący konkretnie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach jest całkowicie nieuzasadniony i będzie wielką krzywdą wyrządzoną lokalnej społeczności.

Rada Pedagogiczna,
i pracownicy ZSE

 1. Jana Odpowiedz

  Ekonomik sobie na taki los NICZYM nie zasłużył. Wręcz przeciwnie – to szkoła, do której warto dokładać i wszyscy wiedzą dlaczego. Wiadomo, że subwencje oświatowe nie są wystarczające w przypadku szkół zawodowych i dotowanie przez organy prowadzące jest konieczne. To nie dotyczy, rzecz jasna, tylko powiatu gorlickiego. Nie sposób przecenić wartość edukacji i mądrzy wiedzą, że każde dofinansowanie (projektodawcy tej genialnej „restrukturyzacji” nazywają to deficytem) zwróci sie wielokrotnie, choć nie w postaci kasy bezpośrednio wpływającej na knto starostwa (a widać niektórym biedakom tak jawi się wartość edukacji). I tak, mądrzy edukację dofinansowują, a mądrzy ubogo – „restrukturyzują” (czyt. likwidują). I jeszcze jedno – jeśli chodzi o plany naprawcze, to szanowni radni powiatowi powinni od siebie zacząć i od całego starostwa. Bo jeśli ten irracjonalny plan odnośnie szkolnictwa ponadgimnazjalnego w naszym powiecie uważają za swój plan naprawczy, to powiem, że nie tędy droga. Czy można cokolwiek naprawić rujnując coś innego? A EKONOMIK walczy o swoje i bardzo dobrze! Mam nadzieję, że rozsądek zwycięży, mimo iż u niektórych jest dobrem deficytowwym.

  • stary Odpowiedz

   Jeśli ten plan jest zły – to przyjmijmy plan „B”. Wymienić Dyrektorów itd…

   • Jana Odpowiedz

    Ten plan JEST zły. I na pewno trzeba pewnych ludzi powymieniać, zwłaszcza jeśli prawdą jest, że nie wykorzystano subwencji oświatowej na poprzedni rok – to zwyczajna niegospodarność, a za nią najpewniej kryje się niekompetencja. Porządki i wietrzenie w starostwie powinny poprzedzić wszelkie ważne i mniej ważne decyzje podejmowane przez ten organ, bo to, z czym mamy do czynienia obecnie (projekt „restrukturyzacji” szkół i MDKu)to przejaw jakiejś żałosnej twórczości, braku wyobraźni, niefrasobliwości i nie powiem czego jeszcze. Zainteresowanym polecam nagranie z sesji RM dostępne np. na HaloGorlice (od 26 minuty o szkołach i MDK)- paru rzeczy można się jeszcze dowiedzieć. A tak na marginesie, czy ktoś widział/słyszał ostatno szefa gorlickiego ZNP? Bo może uciekło mi coś ważnego…

 2. Rysiek Odpowiedz

  PSL niszczy Gorlice

 3. Mietka Odpowiedz

  Tak się właśnie zastanawiam, dlaczego szef gorlickiego oddziału ZNP nie wypowiada się na ten temat. A może też jest po stronie powiatowych radnych i dlatego milczy? Po co są Związki Zawodowe, jeśli nie bronią swoich członków? Mam nadzieję, że pomysłodawcy „restrukturyzacji” zostaną rozliczeni ze swoich zamierzeń i zostaną wobec nich wyciągnięte odpowiednie konsekwencje. Czyżby w naszym mieście była już taka straszna ciemnota, że uznano, iż taką DOBRĄ SZKOŁĘ, jaką jest EKONOMIK, należy zlikwidować?

 4. Jana Odpowiedz

  A może szef gorlickiego oddziału ZNP przyczaił się gdzieś i czeka aż ustali się kierunek wiatru…

 5. jaś Odpowiedz

  A może trzeba wymienić Naczelnika Wydziału Oświaty? Bo te jego pomysły są do niczego.

 6. Obsrywator Niecodzienny Odpowiedz

  Cała restrukturyzacja prowadzona zgodnie z zasadą Divide et Impera. Najpierw skłócić ZSE z ZST. Potem pomysł połączenia ZSE z I LO. Dzisiaj pomysły ze stowarzyszeniami…
  Może to właśnie o to chodzi, żeby powiat przekazał prowadzenie szkół stowarzyszeniom czy osobom fizycznym; subwencja wyższa, koszty mniejsze a nauczyciele bez karcianej ochrony?
  Próbne balony wypuszczone, środowisko bez jednolitego zdania, jak wiadomo każde grabie grabią do siebie.
  A zegar TIK-TAK, TIK-TAK, TIK-TAK…

 7. Bona Odpowiedz

  Podobno Kromerowi na rękę likwidacja ekonomika, bo liczą na to, że uczniowie, którzy tam wybierali się do szkoły, po likwidacji przyjdą do Kromera? Czy to prawda? Czy tak wygląda gorlicka solidarność środowiska nauczycielskiego? A może to celowe działanie?

 8. Paweł Odpowiedz

  „Górce” podobno też…

 9. lokum Odpowiedz

  Ludzie o czym Wy mówicie. Jak ktoś po skończonej trzeciej klasie technikum może nagle przejść do czwartej klasy technikum o innym kierunku albo do trzeciej klasy liceum (i to w dodatku innej szkoły)? Podobnie z drugich klas. Jest coś takiego jak programy nauczania itd, więc to nie jest takie proste. Pomyślcie zanim coś napiszecie…

 10. Jurand Odpowiedz

  Nie wiem kto wymyślił te plany „reformatorskie” ale na pewno przejdzie on do historii Gorlic jak „likwidator” szkół. Przecież znacznie lepszym rozwiązaniem jest połączenie szkół w Gliniku czyli „Górki” i ZST (dawnej „Przyzakładówki” a obecnie znanej bardziej jako „Kembridż”)oraz Centrum Kształcenia Praktycznego (czyli „Warsztatów szkolnych) Taka reforma ma jakiś sens ( o ile mozna tu doszukiwać się jakiego sensu).

 11. lokum Odpowiedz

  Haha! Sens Jurandzie? Tylko, że Górka ze względu na wielką liczbę chętnych uruchamia sama co roku ok 8 klas, w przeciwieństwie do szkół, które miałyby być „scalone”. Kromer również uruchamia dużo oddziałów, więc najpierw się zorientujcie jak wygląda sytuacja chętnych w czasie rekrutacji i liczba otwieranych później klas, a wtedy cokolwiek komentujcie 😛

 12. Claudio Odpowiedz

  No tak ” Górka” chwali się 103 miejscem w rankingu Perspektyw wśród techników. Niestety nie ma czym.Co to jest 103 lokata.A młodzież idzie tam do liceum tylko dlatego, że Kromer strasznie podupadł i czasy świetności ma dawno za sobą. Pamiętamy jak powstawało LO na ” Górce”- po to żeby ci co nie dawali sobie rady w Kromerze nie odchodzili do LO w Grybowie i Bieczu.Dawne czasy. . Kromer niech się weźmie do pracy. Nowa pani p.o.dyrektor może zmobilizuje w końcu nauczycieli.Teraz poziom nauczania jest fatalny. Chodzi o to żeby po LO dostać się na renomowane studia, a nie byle jakie.Inaczej uczenie się w jakimkolwiek LO nie ma sensu i to jest prosta droga do bezrobocia z wyższym wykształceniem.

 13. lokum Odpowiedz

  Claudio już nie besztaj tych naszych gorlickich liceów (żadne z nich nie ma szans być najlepszym liceum w Polsce, bo do tych najlepszych liceów chodzą najlepsi uczniowie z całej Polski).

  Poziom w polskich liceach (i w każdym zresztą rodzaju szkoły) spada ze względu na niż demograficzny i reformę programów nauczania.
  Fakt faktem, że w każdym z naszych liceów są klasy mocne, średnie i słabe. Jedni chwalą sobie liceum na Górce, inni w Kromerze. Mnie to nie przeszkadza, niech każdy wybiera to co chce. Kto jest ogarnięty, zda dobrze maturę i ukończy prestiżową uczelnie z dobrym kierunkiem bez problemu.

  Czasy, które wspominasz to jakieś brednie (przypominam, że Ekonomik i Kembridż również miały licea ogólnokształcące, które zlikwidowano, a spora część już o nich zapomniała).

  Ale koniec końców powróćmy do tematu artykułu. Mowa jest o ZSE i ZST!

 14. Z boku Odpowiedz

  Odnoszę wrażenie, że więcej w tym wszystkim kłótni o prestiż, stołek i nazewnictwo, niż troski o cokolwiek. Dlaczego protestuje tylko „ekonomik”? Dlaczego nie atakuje starostwa nikt z ZST? Zastanawiające, prawda? A przecież tę szkołę tak samo „zlikwidują”.

 15. Agnieszka Odpowiedz

  Dla mnie też to dziwne że tylko ekonomik coś robi a reszta??
  Jeśli chodzi o naczelnika to uważam że powinien starosta przyjrzeć się jego pracy bo jakim cudem zatwierdzał w pewnych szkołach plany choć wskaźnik był wysoki i co pieczątkę się dawało starosta akceptował (Wędrychowicz) MOWA TU O ZSZ w Bieczu

 16. Claudio Odpowiedz

  Zapewniam, że reszta „likwidowanych” i łączonych w bezsensowne kombinaty też tego nie chce.To, że nie wypisujemy się w internecie, to nie znaczy, że nic nie robimy.A takich beznadziejnych kombinatów w Polsce się nie tworzy!W Bieczu, to dopiero dziwoląg ma powstać! W Polsce łączą szkoły w zespoły z jakimś sensem.Tu sensu za grosz!!!

 17. Józef Odpowiedz

  ZST połączony z Centrum Kształcenia Zawodowego to nowa jakość, na szczęście bez Ekonomika, to dlaczego mają się martwić? dlatego że warsztaty wróciły do szkoły? Subwencji im wystarczy. Tylko Ekonomik musi się ograniczyć.

 18. Claudio Odpowiedz

  do lokum – może czasy, które wspominam, to brednie, ale to były czasy mojej młodości. A teraz jako rodzic dziecka, które jest w drugiej klasie gimnazjum, pamiętając tamte czasy, nie poślę dziecka, ani do Kromera, ani na ” Górkę”. Na prestiżową uczelnię po tych szkołach dostają się nieliczni. Co więcej podobne zdanie jak ja ma jeszcze kilku innych rodziców z klasy mojego dziecka. Bo pamiętają te czasy, które są „jakimiś bredniami „. Tylko gdzie my mamy porządnie wykształcić dzieci?

 19. Rodzic Odpowiedz

  Dzieci obecnie nie są przyzwyczajone do ciężkiej pracy. Jak się przykręci śrubkę, to zaraz Rodzice są w szkole na skargę, że nauczyciel za dużo wymaga, że dzieci są zestresowane. Sami Państwo Rodzice są winni całej sytuacji, gdyż z jednej strony chcą 'poziomu’, a z drugiej chcą, aby pociecha nie męczyła się. Nie da się, proszę Państwa, trzymać poziomu bez wsparcia Rodziców.
  Kromer to jednak najlepsza szkoła w Powiecie; wyniki matur są tego najlepszym dowodem. Można pisać i mówić tak czy siak, ale to są fakty. Jeżeli ktoś chce się uczyć, to ta szkoła przygotuje do matury! I jeszcze jedno. Z pewnego przedmiotu w tym roku , uczniowie Kromera ( grupka osób) uzyskała dużo lepsze wyniki na maturze niż uczniowie słynnego LO V w Krakowie.

  • krezus Odpowiedz

   @Rodzic – prosze się zorientować ilu uczniów kromera, czy górki bierze płatne korepetycje – w ogromnej części szkoły tylko spijają śmietankę, czyli spływają na nie dobre wyniki osiągnięte na korepetycjach.

   • Piotr Popielarz Odpowiedz

    Ilu?

    • krezus Odpowiedz

     Pan powinien wiedzieć najlepiej

     • Piotr Popielarz

      Ani ja nie wiem, ilu uczniów z Kromera, Górki, Biecza, Bobowej, Ekonomika, itd. bierze korepetycje, ani Ty tego nie wiesz. Nie ma żadnych badań na ten temat.

     • krezus

      Myślę że warto zrobić takie badania! Trzeba podesłać pomysł, może ktoś się postara. W sumie aż dziw, że wydział oświaty się tym nie zajął do tej pory! Chociaż może i dobrze, jakość pracy tej komórki jest powszechnie znana (mimo, że nie ma badań, podobnie jak ilość biorących korepetycje)

 20. Claudio Odpowiedz

  Można się łudzić, że Kromer jest lepszy od V LO w Krakowie, ale niestety to bzdura. Kromer nie plasuje się nawet wśród pierwszych 500 liceów.

 21. Rodzic Odpowiedz

  Skąd to porównanie? Przecież do V LO w Krakowie idą uczniowie najlepsi, a do gorlickich szkół każdy : i ten lepszy i słabszy.
  I proszę sprawdzić liczbę godzin z przedmiotów wiodących w V LO i porównać z naszym podwórkiem.

Skomentuj

Pin It on Pinterest