Michał Jagiełło gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach
W czwartek 23 kwietnia 2015 r., o godz. 18.00 w Sali „Pod Sową” Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach odbędzie się spotkanie z Michałem Jagiełłą – zapalonym alpinistą, zdobywcą wielu wymagających podejść i szczytów na całym świecie, wieloletnim ratownikiem TOPR-u, a także autorem kilkudziesięciu publikacji poświęconych górom, tomików poezji i artykułów.
Najbardziej znaną publikacją Michała Jagiełło jest Wołanie w górach (WSiT 1979). Książka opisuje wypadki i akcje ratownicze w polskich Tatrach. Część materiału materiału ochodzi z oficjalnej Księgi Wypraw prowadzonej przez TOPR. Przedstawiane zdarzenia są przeplatane refleksjami autora na temat turystyki górskiej, motywacji i granic możliwości człowieka. W 2012 roku na rynku księgarskim ukazało się już VIII wydanie Wołania w górach, poszerzone i uzupełnione o nowe opisy wypadków i akcji ratunkowych.
Nietuzinkowa biografia Michała Jagiełło odzwierciedla różne zakręty naszej historii. Autor od 1966 roku należał do PZPR i był nawet świadkiem oskarżenia w słynnej sprawie taterników. Chodzi o proces (1969-1970) grupy młodych współpracowników paryskiej „Kultury”, którzy przemycali przez granicę polsko-czechosłowacką (w rejonie Tatr) antykomunistyczne dokumenty i materiały, m.in. egzemplarze „Kultury” oraz książki wydawane przez Instytut Literacki. Pomysłodawcą i liderem tej grupy był Maciej Kozłowski.
Michał Jagiełło wystąpił z partii po ogłoszeniu stanu wojennego i związał się z opozycją demokratyczną, utrzymując się głównie z prac wysokościowych. Publikował m.in. w drugoobiegowym kwartalniku politycznym „Krytyka”, współredagował miesięcznik „Przegląd Powszechny”. Od jesieni 1989 przez 8 lat piastował w kilku kolejnych rządach funkcję wiceministra. Od 1998 do marca 2007 pełnił funkcję dyrektora Biblioteki Narodowej. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie!