Rapsodia Gorlicka. Ks. Bronisław Świeykowski ocalony od zapomnienia
9 maja o godzinie 20.00 w Bazylice Mniejszej NNMP w Gorlicach miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Słowo, dźwięk i obraz przeniosły przybyłych gości do Gorlic sprzed 100 lat i przybliżyły postać ks. Bronisława Świeykowskiego, ówczesnego burmistrza Gorlic, oraz trudną codzienność roku 1915 po 123 latach niewoli.
Scenariusz spektaklu teatralno- muzyczny Rapsodia Gorlicka, został napisany przez Piotra Zagórskiego na podstawie zapisków księdza Świeykowskiego Z dni grozy w Gorlicach. Aktorzy Stowarzyszenia Teatru Mundi oraz Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Luborzycy w strojach z poprzedniej epoki oddali atmosferę grozy i niepewności ludności cywilnej, arogancji Rosjan oraz starań i zręcznej polityki Księdza Świeykowskiego starającego się ocalić miasto. W rolę księdza przekonująco wcielił się Janusz Kieca.
Oprawy muzycznej spektaklu podjęli się Piotr Zagórski, prezentując muzykę organową XX i XXI wieku oraz chór Cantores Carvatiani, prowadzony przez Annę Cisoń. Męska cześć chóru wykonała chorał Quid sum miser oraz antyfonę Da pacem. Kolejne utwory zaprezentowane przez cały zespół to pieśń żydowska Szalom aleichem, Parce Domine Nowowiejskiego, Swiatyj Boże Czesnakowa, Libera me Jańczaka oraz specjalnie na tę okazję skomponowana piosenka Wiesława Lewka w opracowaniu Mirosława Bogonia pt. Dzień 126. Została ona wykonana z udziałem gorlickiego kwartetu smyczkowego.
Słowo i dźwięk uzupełniała prezentacja multimedialna przygotowana przez Bartosza Topińskiego. W tle wydarzeń pokazywały się wprowadzające w temat informacje, zapiski księdza oraz zdjęcia zniszczonych budynków miasta, w tym dzisiejszej Bazyliki.
Spektakl był dużym przedsięwzięciem logistycznym. Ustawienie sceny przed ołtarzem w bazylice, odpowiednie oświetlenie i nagłośnienie możliwe było tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób. Spektakl zgromadził liczną publiczność, która gorącymi owacjami wyraziła wdzięczność za tak ciekawie przygotowany i przedstawiony spektakl. Padające ze sceny słowa, w połączeniu z doskonale dobraną muzyką i obrazem nie pozwolą zapomnieć postaci księdza Świeykowskiego i „dni grozy w Gorlicach”.
Tekst: Alina Gryboś
Fot.: Łukasz Jamiński