Czas na wybór okien – z jakich materiałów mogą być wykonane?
Niezależnie od tego, czy dopiero budujemy dom, czy też chcemy przeprowadzić gruntowny remont całego mieszkania, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim doborze okien. Najważniejszym kryterium przy ich zakupie jest niewątpliwie materiał, z jakiego zostały wykonane. Oto krótki przegląd najpopularniejszych wariantów.
Okna z PCV
To prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj okien, pasujący niemal do każdego typu budownictwa – niezależnie od tego, czy mowa o nowoczesnym budynku, czy też o odrestaurowanej kamienicy. Mówiąc „plastikowe okna”, zazwyczaj mamy na myśli właśnie okna wykonane z PCV. Pod względem estetyki PCV nie wyróżnia się zbytnio, jest łatwy w czyszczeniu i pasuje do większości pomieszczeń. Warto jednak pamiętać także o parametrach; na przykład okna wykonane z tego rodzaju materiału mają duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, co oznacza, że są bardzo podatne na wysokie temperatury. Niestety – niewłaściwy montaż może nawet spowodować odkształcanie się okien pod wpływem ciepła, co uniemożliwi prawidłowe zamykanie. W sytuacji silnego nasłonecznienia profile wykonane z PCV szybko tracą swoją barwę i stają się wyblakłe, dlatego w przypadku domów stojących w nasłonecznionej okolicy zaleca się montaż innego rodzaju okien. Poza niedogodnościami związanymi z podatnością na temperatury, okna wykonane z PCV mają wiele zalet; są tańsze od innego rodzaju okien, nie wymagają systematycznej pielęgnacji (na przykład impregnowania), a także, w razie takiej potrzeby, możemy łatwo wymienić w nich szybę.
Okna drewniane
Okna drewniane to zdecydowanie największa konkurencja dla okien wykonanych z PCV. Najczęściej wybierane są ze względu na estetykę wykonania – stylowe, drewniane okna będą idealnie komponować się z domami zaprojektowanymi w stylu rustykalnym. Niestety, dużą wadą okien jest nie tylko ich cena, ale również konieczność systematycznej pielęgnacji; co 3 lub 5 lat należy odnowić powłokę malarską okien. Na szczęście odpowiednio zabezpieczone okna drewniane są w stanie wytrzymać wysoką temperaturę i duże nasłonecznienie, dzięki czemu dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ilość cienia jest raczej niewielka. Na trwałość okien wpływa także rodzaj drewna, z którego zostały wykonane. Materiałem stosunkowo najtańszym, ale również najmniej odpornym na zniszczenia jest sosna; znacznie częściej można za to spotkać okna wykonane z dębu czy nawet mahoniu, choć są również dużo droższe.
Inne materiały
Okna produkowane są również z innych materiałów, jednak nie cieszą się one aż tak dużym zainteresowaniem. Dotyczy to przede wszystkim okien wykonanych z aluminium, fiberglassu czy materiałów łączonych (najczęściej aluminium z drewnem lub PCV). O ile pierwszy materiał, czyli aluminium, jest jeszcze wykorzystywany w budownictwie przemysłowym, o tyle dwa pozostałe są stosowane jedynie w przypadku budynków, które wymagają najlepszych zabezpieczeń, ponieważ zarówno fiberglass, jak i materiał łączony, są niezwykle odporne, ale i bardzo kosztowne.
Zasadniczo mamy do wyboru dwa rodzaje okien, jeśli chodzi o materiał, z którego są wytwarzane – mowa tu o PCV i drewnie. Przed dokonaniem wyboru zapoznajmy się przede wszystkim ze specyfiką materiału i jego odpornością na interesujące nas czynniki.