redakcja@terazgorlice.pl

XXV Gorlicki Bieg Sylwestrowy: Szymon Kulka i Matylda Kowal triumfowali na 10 km

Ćwierć wieku czekały Gorlice na to, aby w tradycyjnym biegu sylwestrowym zwyciężył zawodnik reprezentujący powiat gorlicki. Udało się 31 grudnia 2015 roku. XXV Gorlicki Bieg Sylwestrowy na głównym dystansie 10km wygrał Szymon Kulka z Ropy, osiągając czas 29:44. Na tej samej trasie wśród kobiet z czasem 33:59 triumfowała Matylda Kowal z RUN Rzeszów.

XXV_Gorlicki_Bieg_Sylwestrowy

Szymon Kulka, wychowanek ULKS Lipinki, stanął w końcu, jako pierwszy w historii mieszkaniec naszego powiatu, na najwyższym stopniu podium Gorlickiego Biegu Sylwestrowego. Na trasie udało mu się pokonać aż czterech świetnie dysponowanych tego dnia Ukraińców. Szymon o 7 sekund wyprzedził drugiego na mecie Sergieja Rybaka (LKB Rudnik) – 29:51. Dwie sekundy później linię mety przekroczył Ruslan Deehnikow (MK Luchesk). Około pół minuty za nimi bieg ukończyli dwaj inni zawodnicy LKB Rydnik – Mykhaylo Iveruk (30:28) i Viktor Tsopa (30:31).

W pierwszej dziesiątce biegu głównego mężczyzn na 10 km znalazło się jeszcze dwóch reprezentantów powiatu gorlickiego. 6. miejsce zajął Tomasz Pociecha z Krygu (TLC Gorlice) – 31:29, a 8. miejsce wywalczył Paweł Smędowski z Sękowej (Sportiva.pl) – 32:05. Warto dodać, że obaj również są wychowankami ULKS Lipinki. XXV Gorlicki Bieg Sylwestrowy na dystansie 10 km ukończyło ostatecznie 238 zawodników.

Natomiast w kategorii kobiet o zwycięstwo na trasie długości 10 km walczyło 68 zawodniczek. Zdecydowanie najlepsza okazała się Matylda Kowal z Rzeszowa, osiągając czas 33:59. Srebrny i brązowy medal na tym dystansie przypadł w udziale Ukrainkom: Lilii Fiskowicz (LKB Rudnik) – 34:25 i Valezii Zinenko (MK Luchesk) – 34:45. Miejsca w pierwsze dziesiątce wywalczyły dwie reprezentantki naszego powiatu – Anna Wojna z Łużnej (5. miejsce – 35:33) oraz Regina Kulka z Ropy (10. miejsce – 38:37). Obie startowały w barwach ULKS Lipinki.

W biegu mężczyzn na 5 km triumfowali Ukraińcy. Zwyciężył Volodymyr Kyts (Dynamo) – 14:47, drugi był na mecie Dmytro Didovodiuk (MK Luchesk) – 14:51. Brązowy medal na tym dystansie z czasem 15:11 zdobył Patryk Pawłowski (MKL Sparta Stalowa Wola). Najlepszy zawodnik z Gorlic zajął 14. miejsce, a był nim Rafał Sawczyn (Grupetto Gorlice) – 17:47. W tej kategorii startowało 166 biegaczy.

W biegu kobiet na 5 km wystartowały 93 zawodniczki. Pierwsza na mecie z czasem 18:01 zameldowała się Olesia Didovodiuk z Ukrainy (MK Luchesk). Pół minuty za nią (18:32) przybiegła Marta Grajzner z Krościenka Wyżnego, a trzecie miejsce na podium przypadło w udziale Joannie Olchawie z Krakowa – 19:41. W pierwszej dziesiątce znalazła się również gorliczanka Agnieszka Żelazny, która pokonała dystans 5 km w czasie 23:08, co pozwoliło na zajęcie 10. miejsca.

XXV Gorlicki Bieg Sylwestrowy przeszedł do historii i zapisze się w naszej pamięci bardzo pozytywnie. Przy pięknej słonecznej pogodzie i lekkim mrozie dobrze przygotowane trasy pokonała rekordowa liczba pasjonatów biegania – 565 osób. Po raz pierwszy na głównym dystansie zwyciężył reprezentant Ziemi Gorlickiej – Szymon Kulka (w 2010 roku zajął 2. miejsce). Do tej pory bieg kobiet na 10km wygrywała w przeszłości Anna Wojna, a bieg na 5km w 2005 roku wygrał Paweł Dwojak.

Warto odnotować, że 31 grudnia 2015 roku XXV Gorlicki Bieg Sylwestrowy ukończyło trzech zawodników, którzy jak dotąd nie opuścili ani jednej edycji tej prestiżowej imprezy sportowej. 25 Biegów mają na swoim koncie: Leopold Jamro z Gorlic (73 lata) maratończyk i weteran biegów ulicznych, Stanisław Mróz z Łabowej (65 la)t maratończyk i uczestnik wszystkich Maratonów Warszawskich oraz Janusz Wiśniewski z Gorlic (54 lata), który ukończył kilka biegów na 100 km, a w tym roku wygrał kategorię 50+ podczas Biegu 7 Dolin na Festiwalu Biegowego w Krynicy. Gratulujemy!