Planujesz budowę? Dowiedz się co zawiera gotowy projekt domu!
Decyzja o budowie własnego domu to duże wyzwanie. Przede wszystkim trzeba zacząć od zapoznania się z najważniejszymi przepisami prawa budowlanego, które bardzo często się zmieniają.
Decyzja o budowie własnego domu to duże wyzwanie. Przede wszystkim trzeba zacząć od zapoznania się z najważniejszymi przepisami prawa budowlanego, które bardzo często się zmieniają, ale od 2017 są bardziej przyjazne dla inwestorów i znacznie ułatwiają załatwienie wszystkich formalności.
Zgłoszenie czy zezwolenie na budowę
We wcześniejszych latach bezwzględnie przed rozpoczęciem budowy domu, trzeba było mieć administracyjne zezwolenie odpowiedniego urzędu gminy, czasami trzeba było czekać na nie miesiącami. Od początku 2017 roku przepisy zostały znacznie uproszczone. Z wyjątkiem pewnych ograniczeń, chcąc rozpocząć budowę domu jednorodzinnego wystarczy złożyć do gminy zgłoszenie o budowie i dołączyć do niego wymaganą dokumentację (projekt architektoniczno-budowlany). Jeżeli w ciągu 30 dni nie dostaniemy żadnej informacji, to oznacza to cichą zgodę na rozpoczęcie budowy. To sygnał, że można podejmować kolejne działania, czyli wyznaczenie i ogrodzenie planu budowy.
Nie zawsze jednak jest tak prosto. W przypadku, kiedy dom ma negatywne oddziaływanie na sąsiednie działki, np. obrysem przekracza granicę lub nie zachowane są wymagane odległości, wtedy konieczne jest zezwolenie na budowę. Jego uzyskanie może trwać nawet do 65 dni. To czas, w którym zainteresowane strony mogą zgłosić protest.
Projekt najważniejszy – co powinien zawierać
Bez względu na to, czy do urzędu gminy zgłaszamy budowę, czy występujemy o zezwolenie na budowę, musimy dołączyć projekt budowy. Zgodnie z przepisami musi spełniać określone prawem wymagania.
Gotowe projekty, tzw. katalogowe oferowane przez pracownie architektoniczne najczęściej zawierają projekt ogólny składający się z:
- opisu technicznego części architektonicznej i budowlanej,
- rysunków elewacji,
- rysunków fundamentów, stropów i nadproży,
- rzutów kondygnacji,
- rzutów więźby dachowej,
- rzutów dachu,
- wykazu stolarki okiennej i drzwiowej.
Wiele pracowni w ramach promocji oferuje gratisowe projekty instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, elektrycznej, które są wymagane. Czasami dołączają też ogólne wskaźniki kosztorysowe. Za dodatkową opłatą można dokupić kosztorys szczegółowy oraz projekty dodatkowych instalacji:
- wentylacji mechanicznej,
- odkurzacza centralnego,
- ogrzewania podłogowego.
Trzeba także pamiętać o klauzuli, że projektant wyraża zgodę na adaptację projektu, to warunek konieczny do przystosowania projektu do konkretnych warunków działki. Dopiero po adaptacji gotowego projektu przez uprawnionego architekta możemy złożyć go w gminie.