redakcja@terazgorlice.pl

Młodzież zachęca: Oddaj krew i podziel się życiem!

Wielkimi krokami zbliża się kolejna Akcja Honorowego Oddawania Krwi w I LO im. M. Kromera w Gorlicach. Odbędzie się ona dnia 29 listopada br. w Sali Tradycji.

Oddawanie krwi jest super 🙂

Ten, kto chce podzielić się swoją krwią z potrzebującymi, musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze, musi być osobą pełnoletnią. Donacja bowiem odbywa się po okazaniu dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego nasz wiek. Po drugie, musi być osobą zdrową, aby krew nie zaszkodziła biorcy. Przed oddaniem wypełnia się ankietę dotyczącą naszego stanu zdrowia i przechodzi wstępne badania. To lekarz decyduje, czy możemy zostać dawcami tego płynu.

Kolejną ważną kwestią jest to, że dawca bezwzględnie nie może mieć alkoholu we krwi przez 24 godz. przed planowanym oddaniem. W zamian za to powinien wypić przynajmniej półtora litra wody. Pół godziny przed zabiegiem nie można palić papierosów i e-papierosów. Ponadto trzeba być wypoczętym i po spożyciu lekkostrawnego śniadania. Wszystkie te kryteria należy spełnić, aby oddana przez nas krew była jak najlepszej jakości. Ma przecież ratować życie ludzkie.

Krew można oddać po upływie 8 tygodni od poprzedniej donacji, przy czym mężczyźni mogą to zrobić 6-krotnie, zaś kobiety 4-krotnie w danym roku, liczonym od pierwszego zabiegu. Dodatkowa informacja dla pań: nie można oddawać krwi w trakcie miesiączki, a także na trzy dni przed i po niej. Trzeba również ważyć powyżej 50 kg!

29 marca 2017 r. odbyła się ostatnia akcja oddawania krwi w Kromerze. 45 krwiodawców oddało wtedy łącznie 20,25 l drogocennego płynu. 13 uczniów klasy 3a (wych. Piotr Popielarz) oddało tego dnia 5,85 l krwi

Poniżej możecie przeczytać wypowiedzi dwójki uczniów naszego liceum, którzy oddawali już krew parokrotnie i chcą podzielić się swymi doświadczeniami z tymi, którzy jeszcze się wahają.

„Od samego początku wiedziałem, że nie ma się czego bać i nie myliłem się. Nie wiedziałem, jak oddawanie będzie wyglądać, jednak byłem przekonany, że nic złego nie może się stać. Nie byłem natomiast pewien, czy moja krew się nadaje, ponieważ w poprzednim roku miałem problemy z anemią. Gdy poszedłem do Centrum Krwiodawstwa, zarejestrowałem się, wypełniłem ankietę i przeszedłem badania. Okazało się, że wszystko jest w porządku. Następnie zasiadłem na fotelu i nastąpił jedyny przerażający moment podczas całego procesu, mianowicie wbicie igły, po czym krew zaczęła płynąć do zbiornika. Po około 10 minutach było po wszystkim i dostałem posiłek regeneracyjny, czyli czekolady :). Nic strasznego. Podczas drugiego razu było jeszcze łatwiej, bo wiedziałem, czego się spodziewać i krew płynęła jakoś szybciej”.

„Decyzję o tym, że chcę oddać krew, podjęłam na samym początku wakacji. Z początku troszkę się bałam, jednak gdy weszłam już do Centrum Krwiodawstwa, strach całkowicie minął. Po zarejestrowaniu się, wypełnieniu kwestionariusza i wstępnych badaniach nastąpił moment, którego od samego początku się oba- wiałam. Jak się okazało, niepotrzebnie. Wszystko przebiegło bardzo szybko, bez żadnych komplikacji, a świadomość, że moja krew może uratować komuś życie, wprawiła mnie w stan euforii. Od razu wiedziałam, że nie zakończę swojej przygody na jednej donacji. Niestety, nie udało mi się oddać krwi ponownie, dlatego czekam na akcję w Kromerze”.

Zapewniamy każdego, kto nie jest zdecydowany, że nie ma się czego bać. Cały proces jest bezpieczny i bezbolesny, zaś satysfakcja ogromna. Zachęcamy wszystkich pełnoletnich uczniów naszego liceum do zaangażowania się w akcję oddawania krwi, która odbędzie się w I LO w Gorlicach.

Jeżeli jednak ktoś nie może oddać krwi 29 listopada w szkole, nic się nie dzieje. Możecie udać się do gorlickiego szpitala, gdzie mieści się Centrum Krwiodawstwa i tam oddać krew codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 14:30, przy czym rejestracja trwa do 12:30.

Patrycja Machowicz i Paweł Marszał

Artykuł ukazał się w październikowym „Rentgenie Kromera” – nr 2(13)/2017
O autorze

Podobne wpisy

Skomentuj

Pin It on Pinterest