Kary za brak OC coraz wyższe – Mubi podpowiada, jak możesz kupić polisę taniej
Według informacji zamieszczonych na witrynie mubi.pl, kierowcy z Gorlic płacili za swoje OC średnio 825 zł (dane z ostatnich 30 dni). To sporo więcej, niż użytkownicy dróg z innych miejscowości w województwie małopolskim, takich jak chociażby Tarnów (454 zł), Stary Sącz (501 zł), Kraków (571 zł) czy Bochnia (700 zł). Czy jednak cena, jaką trzeba zapłacić za obowiązkowe OC, powinna skłaniać kierowców do jeżdżenia bez tej polisy? Absolutnie nie, tym bardziej, że kary za jej brak są coraz wyższe. Co więcej, nie ma co liczyć tu na łut szczęścia – prędzej czy później kierowcy unikający zapłacenia składki i tak otrzymają wezwanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci więc, jak uniknąć ryzyka i kupić tańsze OC.
Sprawdź, jak dużo płacisz za swoje OC
Jest kilka sposobów na to, aby sprawdzić, czy za swoje OC nie przepłacasz. Pierwszym z nich są rankingi ubezpieczeń, które możesz znaleźć w sieci. Niestety, z oczywistych względów, podawane w nich stawki mają charakter uśredniony i nie będą dotyczyły Twojego akurat przypadku, jako że cena polisy zależy od wielu różnych zmiennych, takich jak chociażby pojemność silnika w Twoim aucie, jego marka, Twój wiek i stan cywilny oraz wypracowane przez Ciebie zniżki. Drugi sposób to kalkulatory, które obecnie posiada na swoich witrynach większość towarzystw ubezpieczeniowych. Po wypełnieniu formularza otrzymasz idealnie dopasowaną ofertę, stworzoną na podstawie informacji, które podasz. Problem w tym, że podobny formularz wypełnić musisz za każdym razem, kiedy wejdziesz na stronę kolejnego ubezpieczyciela. Jak się domyślasz, może być to bardzo czasochłonne. Na szczęście istnieje jeszcze trzeci sposób – porównywarka ubezpieczeń.
Tanie OC dzięki zaawansowanemu narzędziu
Porównywarka ubezpieczeń Mubi.pl to darmowe, zaawansowane narzędzie, którego działanie tłumaczy w reklamie telewizyjnej znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc. Jeśli chcesz sprawdzić, jak wysokość składki Twojego OC przedstawia się na tle propozycji innych towarzystw ubezpieczeniowych, trudno o lepszą i szybszą metodę. Po wypełnieniu krótkiego formularza (robisz to tylko jeden raz) otrzymasz propozycje polisy od co najmniej kilku, a nierzadko kilkunastu sprawdzonych, godnych zaufania ubezpieczycieli. Co istotne, nie jesteś zobligowany do zakupu którejkolwiek z nich. Ale oczywiście warto to zrobić, jeśli za swoje obecne OC przepłacasz.
O ile każde OC działa tak samo i towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą decydować o zmianie jego zakresu, o tyle cenę tej polisy każde z nich ustala indywidualnie. A różnice mogą być znaczące – wielu klientów znalazło dzięki naszemu narzędziu OC tańsze o kilkaset złotych – tłumaczy doradca klienta porównywarki Mubi.
Ostatni dzwonek
Jedną z osób, która skorzystała z porównywarki ubezpieczeń jest pan Andrzej, 32-letni mieszkaniec Gorlic, właściciel Toyoty Auris. O narzędziu mężczyzna dowiedział się z reklamy telewizyjnej.
Całe szczęście, że trafiłem na ten spot. Miałem wtedy trudny okres w pracy i kompletnie zapomniałem, że moja polisa właśnie traci ważność. To był ostatni dzwonek. Dzięki reklamie z Hołowczycem nie tylko dowiedziałem się o porównywarce, ale i przypomniałem sobie, że jeszcze tego samego dnia koniecznie muszę wykupić OC, jeśli chcę uniknąć kary za jego brak. Znajomy dostał wezwanie z UFG za jednodniową przerwę, więc wiedziałem, że to nie przelewki. Na szczęście porównywarka ubezpieczeń działa całodobowo, także nie było problemu. Wypełniłem formularz, porównałem oferty i wybrałem najtańszą. Szybko ją opłaciłem, a dokument przyszedł na moją skrzynkę e-mail. Odetchnąłem z ulgą. No i sporo zaoszczędziłem, bo moje nowe OC jest tańsze od poprzedniego o ponad 20% – mówi pan Andrzej.
Bezpłatna pomoc konsultanta
Choć porównywarka ubezpieczeń Mubi.pl to narzędzie intuicyjne i proste w obsłudze, to w przypadku jakichkolwiek problemów czy wątpliwości możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy konsultanta (telefonicznie lub wysyłając e-maila do biura obsługi klienta). Jeśli poza OC chciałbyś nabyć także polisę AC, a nie do końca wiesz, na jaki jej zakres się zdecydować, również liczyć możesz na pomoc doradcy.
Nie warto ryzykować, nie warto przepłacać
Pamiętaj, że już za niewielkie opóźnienie (1-3 dni) w opłaceniu OC otrzymać możesz wysoką karę (nawet 900 zł). Od czwartego dnia kwoty te są jeszcze wyższe, nierzadko liczone w tysiącach złotych. Szczegółową tabelę kar za brak OC, a także dodatkowe informacje, m.in. o tym, jak ich uniknąć, jak je zapłacić oraz jak napisać odwołanie znajdziesz w artykule “Kara za brak OC”. Nie warto ryzykować, podobnie jak nie warto za swoją polisę przepłacać – jeśli możesz mieć ją taniej, skorzystaj z okazji i kup OC bez wychodzenia z domu i bez spotkań z agentem. Jedyne, czego potrzebujesz, to komputer lub inne urządzenie mobilne z dostępem do sieci i porównywarka ubezpieczeń Mubi.pl.