III Maraton na Orientację Kiwon promował Beskid Niski i przemysł naftowy. Sprawdź, kto wygrał!
W sobotę 12 października 2019 roku, tradycyjnie już z Rozdziela, wystartował III Maraton na Orientację Kiwon organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec”. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników – bieg ukończyło 95 zawodników.
Na koronnym dystansie 50km triumfował wśród mężczyzn Piotr Leja z Zakopanego, który pokonał ten dystans w czasie 6 godz. 53 min. W kategorii kobiet zwyciężyła Joanna Jachtym z Krakowa z czasem 8 godz. 22 min. Na trasie 20km z odnalezieniem punktów kontrolnych najlepiej i najszybciej poradzili sobie Marcin Górka z Krygu i Iza Osyszko z Kobyla (pow. bocheński), oboje z czasem 2 godz. 25 min. Warto też dodać, że dla obojga to trzecie z rzędu zwycięstwo na krótszym dystansie „Kiwona”!
Mężczyźni TP50:
- Piotr Leja (Zakopane) – 6 godz. 53 min
- Mateusz Komorowski (Rzeszów) – 8 godz. 5 min
- Mariusz Opioła (Brzesko) – 8 godz. 13 min
Kobiety TP50:
- Joanna Jachtym (Kraków) – 8 godz. 22 min
- Marzka Janerka (Chorzów) – 9 godz. 37 min
- Anna Samborska (Lipinki) – 10 godz. 47 min
Mężczyźni TP20:
- Marcin Górka (Kryg) – 2 godz. 25 min
- Wojciech Robak Bochnia – 2 godz. 26 min
- Zbigniew Kruk (Gać) – 3 godz. 9 min
Kobiety TP20:
- Iza Osyszko (Kobyle) – 2 godz. 25 min
- ex aequo Anna Majkowska (Stobierna) i Ewa Skubida (Stalowa Wola) – 4 godz. 2 min
Trasa Kiwona 2019 była łatwiejsza niż w ubiegłym roku, ale nadal dość trudna. Uczestnicy maratonu na orientację mieli możliwość po raz kolejny przeżyć niezwykłą przygodę z Beskidem Niskim i Pogórzem, a punkty orientacyjne, które każdy zawodnik musiał odnaleźć, umiejscowione były w charakterystycznych dla naszego regionu miejscach. I oczywiście nie zabrakło naftowych kiwonów, bo Maraton na Orientację powstał także po to, aby promować w Polsce dziedzictwo przemysłu naftowego, które tak szybko odchodzi w zapomnienie.
Serdeczne podziękowania należą się pomysłodawcom i głównym organizatorom Kiwona, czyli Anicie i Tomaszowi Dudom. Po raz kolejny włożyli w przygotowanie tej fantastycznej imprezy biegowej mnóstwo wysiłku i kawał serca.
Wielkie podziękowania składamy na ręce Wójta Gminy Lipinki Czesława Rakoczego, który udostępnił na potrzeby bazy noclegowej III Maratonu na Orientację Kiwon pomieszczenia Szkoły Podstawowej w Rozdzielu. Bez tego wsparcia przeprowadzenie maratony byłoby niemożliwe. Gmina Lipinki ufundowała również dla zawodników słodki (i nie tylko) poczęstunek przed wyruszeniem w trasę i na trasie. Organizatorzy dziękują również Poseł na Sejm RP Barbarze Bartuś sprawującej nad imprezą patronat honorowy.