Kick boxing również dla kobiet? Rozmowa Dawida Krajnika z Dianą Kołodziejczyk
Sporty walki są nieodzownie związane z brutalnością, litrami potu wylewanymi na treningach, a także z krwią podczas samych walk. Dlatego tak bardzo kojarzone są i uznawane za sport przeznaczony dla mężczyzn. Czy jednak sporty walki są odpowiednie dla kobiet?
Jak się okazuje, w obecnym roku szkolnym do I LO im. Marcina Kromera dołączyła trójka dziewcząt: Diana Kołodziejczyk (1b4), Jagoda Barzyk (1b4) i Aleksandra Zastępa (1e), które od kilku lat trenują kick boxing, osiągając przy tym liczne sukcesy. Diana Kołodziejczyk zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących sportów walki i tego, jak to wygląda z punktu widzenia kobiet.
Dawid Krajnik: Skąd u ciebie zainteresowanie sportami walki?
Diana: Zaciekawienie sportami walki zaczęło się u mnie już od najmłodszych lat, ponieważ trzech moich kuzynów trenowało karate, więc sporty walki miałam cały czas w głowie. W szkole podstawowej pływałam przez 6 lat, lecz gdy w siódmej klasie nie dałam rady pogodzić nauki z pływaniem, postanowiłam spróbować swoich sił w sportach walki i zapisałam się do Gorlickiego Klubu Sztuk Walki.
D.K.: Czy według ciebie kick boxing jest zdominowany przez mężczyzn?
Diana: Nie ma co ukrywać, od zawsze mężczyzn bardziej interesowały sporty walki i tak jest też z kick boxingiem. Widzę to na co dzień, trenując w moim klubie, ponieważ poza mną trenują tylko dwie dziewczyny (powyżej wymienione uczennice – DK).
D.K.: Czy kick boxing to odpowiedni sport dla kobiet?
Diana: Sporty walki są jak najbardziej odpowiednim sportem dla kobiet.
Trenowanie sportów walki nie oznacza od razu konieczności walki na ringu. Wiele osób trenuje w sposób rekreacyjny.
Jest to jedna z lepszych form aktywności, ponieważ rozwija wszystkie partie ciała. Kobiety, chcąc zadbać o swoją dobrą sylwetkę, nie muszą iść od razu na siłownię, tylko na przykład zapisać się na trening kick boxingu, podczas którego poprawią swoją sylwetkę oraz nauczą się nowych rzeczy. Natomiast, gdy kobiety chcą walczyć zawodowo, to nie ma żadnych obaw, ponieważ istnieją odpowiednie kategorie wagowe oraz wiekowe. Trenując kick boxing, nie tylko możemy rozwijać swoje zainteresowania, ale także znakomicie zadbać o naszą sylwetkę.
D.K.: Jak często trenujesz i jak wygląda przykładowy trening kick boxingu?
Diana: W naszym klubie w zakresie kick boxingu istnieją trzy grupy. Początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana, inaczej zawodnicza. Treningi grupy początkującej odbywają się dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki. Ja jestem w grupie zaawansowanej i obecnie mam cztery treningi tygodniowo – w poniedziałki, środy, piątki i soboty. Planuję jednak w miarę możliwości wykonywać pięć treningów tygodniowo z powodu zaczynającego się sezonu, aby być do niego jak najlepiej przygotowana.
Nasze treningi są dosyć zróżnicowane, abyśmy byli dobrze przygotowani na wszystko. W tygodniu trenujemy nie tylko naszą technikę, ale także szybkość, dynamikę oraz siłę ciosów.
Ćwiczymy nie tylko w parach, ale także na sprzęcie, np. wykorzystując worki lub tarcze. W soboty rano sprawdzamy swoje umiejętności w praktyce podczas sparingów.
D.K.: Czy masz już jakieś osiągnięcia w kick boxingu?
Diana: Jeśli chodzi o osiągnięcia, to mogę wspomnieć 3 miejsce na Mistrzostwach Polski Południowej oraz pochwalić się kilkoma wygranymi walkami niepucharowymi.
D.K.: Chciałabyś coś jeszcze przekazać naszym czytelnikom?
Diana: Chciałabym zachęcić wszystkich do uprawiania kick boxingu, ponieważ jest to sport, dzięki któremu możemy poprawić naszą sylwetkę, rozwijać się, ale również nawiązać nowe znajomości.
Wywiad przeprowadził Dawid Krajnik.