Szukasz pracy w Gorlicach? Zobacz, jak się za to zabrać
Marzenia i atuty przybliżające Cię do ich realizacji
Wbrew pozorom to nie stworzenie CV powinno być pierwszym krokiem w kierunku znalezienia wymarzonej pracy. Jeśli je napisałeś, to oczywiście możesz wysłać je do firm, które ogłaszają się w serwisach takich jak ten (zobacz). Niemniej przed napisaniem życiorysu warto przeanalizować swoje oczekiwania i zastanowić się, gdzie chciałbyś znaleźć się za kilka lat. Od odpowiedzi na to pytanie zależy to, gdzie będziesz szukał pracy, a tym samym to, co będziesz musiał uwypuklić w CV i podczas rozmów rekrutacyjnych.
Research, czyli badanie rynku pracy
Jeśli wiesz już, gdzie chciałbyś pracować, dowiedz się, jakie masz możliwości pracy w danej branży w pobliżu miejsca zamieszkania. Pomocne okażą się serwisy takie jak wspomniany już gowork, jooble, praca.pl, i.t.d. Oferty zamieszczane są też często na stronie Urzędu Pracy lub w lokalnych gazetach.
Co jeśli brakuje ofert pracy w mojej branży?
Nic straconego. Nie wszystkie firmy ogłaszają zapotrzebowanie na pracowników lub robią to na swoich stronach firmowych. Wytypuj przedsiębiorstwa, które ciebie interesują i przejdź się do nich z CV, pytając, czy nie potrzebują pracownika lub nie planują rekrutacji w najbliższym czasie. No właśnie, ale my nie mamy jeszcze CV. Jak je napisać?
Piszemy unikalne CV
W dobie szablonów ciężko o unikalne CV. A takie powinno być, jeśli ma się wyróżnić spośród konkurencji. Jednym z częstszych błędów jest tworzenie jednego CV dla wszystkich pracodawców. To prawda, że historia zawodowa i edukacji się nie zmienia, ale eksponowane kompetencje i kwalifikacje już tak. Jeśli szukasz pracy w kilku miejscach, na różnych stanowiskach, warto dostosować swój życiorys do wymagań pracodawcy. Podpowiedzią może być rubryka „wymagania” i „dodatkowym atutem będzie…”.
Może się okazać, że jakieś umiejętności, które uznaliśmy za oczywiste pominęliśmy, a dla rekrutera są one istotne. Np. pracodawca może wymagać języka niemieckiego na poziomie podstawowym, a my go nie wpisaliśmy do CV, ponieważ uznaliśmy, że wstyd wspominać o języku, którego się do końca nie nauczyliśmy. Tworząc unikalne CV nie chodzi o to, żeby przypisywać sobie supermoce, ale o to, żeby w tłoku informacji nikomu nie umknęły te cechy, które decydują o twojej przydatności w danej firmie.
Po rozmowie o pracę nie spoczywaj na laurach
Zakładając, że ktoś zainteresował się twoją kandydaturą, nie spoczywaj na laurach. Po rozmowie kwalifikacyjnej ustal w jaki sposób będziecie się dalej kontaktować i po jakimś czasie zapytaj, na jakim etapie znajduje się rekrutacja. W między czasie szukaj dalej pracy. Odwiedź kolejne firmy i proponuj swoje usługi. Każda rozmowa kwalifikacyjna zwiększa twoje umiejętności radzenia sobie ze stresem, a ewentualne oferty pracy pozwolą wybrać tobie najlepszą z nich i postawią w lepszej pozycji negocjacyjnej. Aktywne poszukiwanie pracy nawet po pierwszej rozmowie pozwoli też uniknąć rozczarowania, jeśli nie uda się podpisać umowy za pierwszym razem.
Rynek pracy jest wielki i z przyjemnością przyjmie również Ciebie. Potrzebujesz jedynie wykazać inicjatywę, określić swoje oczekiwania i dążyć w kierunku ich realizacji. Pomoże w tym dobrze stworzone CV, pozytywne nastawienie i aktywne poszukiwanie pracy.