Ranking pokrycia gmin MPZP. Sprawdź, jak wypadły Gorlice i gminy powiatu gorlickiego!
Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało najnowszy ranking. Tym razem dotyczy on pokrycia gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jak w tym zestawieniu wypadło miasto Gorlice i pozostałe gminy powiatu gorlickiego?
MPZP to jeden z podstawowych instrumentów utrzymywania czy też wprowadzania ładu przestrzennego przez władze samorządowe. To także najważniejszy dokument dla inwestorów, którzy planują budowę domów czy budynków użyteczności publicznej. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub niewielki obszar w gminie objęty MPZP, to zazwyczaj większe problemy inwestorów i pogłębienie chaosu przestrzennego.
Jak w najnowszym rankingu „Wspólnoty” wypadają gminy powiatu gorlickiego? Aż cztery z nich mogą się pochwalić wynikiem 100% pokrycia miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Są to gminy: Biecz, Łużna, Sękowa oraz miasto Gorlice. Dwie następne uzyskały niemal ten sam wynik – Moszczenica (99,95%) oraz Lipinki (99,55%). Nieco gorzej jest w gminie Ropa (97,95%) oraz gminie Gorlice (96,94%). Gmina Uście Gorlickie pokryta jest MPZP jedynie w 48,67%, a gmina Bobowa… w 0,76%).
Miasto Gorlice wypada więc w tym zestawieniu bardzo dobrze i znajduje się w prestiżowym gronie 31 miast powiatowych Polski (na 267), w których MPZP objętych jest 100% powierzchni. W Małopolsce takie warunki stworzyły inwestorom jeszcze tylko Sucha Beskidzka i Wieliczka. Dla porównania w Nowym Sączu wskaźnik pokrycia obszaru miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego to 51,65%, w Jaśle 43,78%, a w Tarnowie 70,21%.