Czy Gorlice zapewniają opiekę dzieciom w wieku żłobkowym? Odpowiedź w najnowszym rankingu „Wspólnoty”
Opieka nad dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym to zadanie samorządów gminnych. Najtrudniejszym wyzwaniem jest zapewnienie opieki najmłodszym maluchom – od roku do trzech lat. W jaki sposób z tego zadania wywiązuje się miasto Gorlice? Odpowiedź przynosi najnowszy ranking pisma samorządowego „Wspólnota”.
Ranking „Wspólnoty” opiera się na zestawieniu wskaźnika „użłobkowienia”, czyli zestawia liczbę dzieci w wieku 1-3 lat objętych opieką instytucjonalną z ogólną liczbą dzieci w tym przedziale wiekowym. Wynik przedstawiony jest w formie procentowej. Badanie dotyczy dzieci w żłobkach, ale także w klubach dziecięcych, przedszkolach, punktach przedszkolnych, itp. Oczywiście, w wieku nie wyższym niż 3 lata!
Gorlice uwzględnione zostały w zestawieniu miast powiatowych. Jak wypada instytucjonalna opieka nad maluchami w naszym mieście? Wydaje się, że całkiem nieźle – Gorlice w rankingu 267 miast powiatowych zajmują przyzwoite 54. miejsce ze wskaźnikiem 61,15%. Warto dodać, że to czwarta lokata w Małopolsce. W województwie wyprzedzają nas jedynie Limanowa (77% – miejsce 4), Sucha Beskidzka (68,6% – miejsce 20) i Miechów (62,75% – miejsce 45). Zwyciężają Sejny z województwa podlaskiego z kosmicznym wynikiem 95,41%.
Tworzenie sieci żłobków, w których maluchy znaleźć mogą opiekę, to nie tylko ważny element walki o przyrost naturalny i szeroko pojmowanej polityki prorodzinnej. Samorządy, które dostrzegają wagę problemu, wpływają na decyzje rodziców i opiekunów w obszarze zawodowym. Umożliwiają na przykład szybki powrót matek do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Władze samorządowe powinny zatem uruchamiać nowe publiczne placówki opieki nad dziećmi w wieku żłobkowym, ale także wspierać działalność innych podmiotów działających w tym obszarze.
Gorlice mają jeszcze wiele do zrobienia, ale widać postęp. W rankingu z 2016 roku zajmowaliśmy 185. miejsce, a więc awans jest znaczny. Oby tak dalej!