redakcja@terazgorlice.pl

Ostatni gasi światło. Spada przyrost naturalny w powiecie gorlickim

W roku 2013 nie udało się zahamować niepokojącego spadku przyrostu naturalnego w powiecie gorlickim. W ubiegłym roku wyniósł on tylko 1,5 na 1000 mieszkańców. W Gorlicach, Bieczu i Gminie Lipinki zanotowano ujemny wskaźnik przyrostu naturalnego.

ujemny-przyrost-naturalny-w-polsceSpadek przyrostu naturalnego w powiecie gorlickim to od 2010 roku (3,4) stała tendencja. Wpływa na niego przede wszystkim wysoka liczba zgonów – 9,5 na 1000 mieszkańców (2013). Tak źle nie było na Ziemi Gorlickiej od przynajmniej 10 lat. Udało się za to nieznacznie zwiększyć liczbę urodzeń na 1000 mieszkańców – z 10,8 w roku 2012 do 10,9 w roku 2013. To ciągle jednak pozostają liczby dalekie od oczekiwań.

W samych Gorlicach po raz pierwszy przyrost naturalny miał wartość ujemną i wyniósł w 2013 roku -0,8. Również w Bieczu (obszar miasta) wskaźnik wyniósł -0,4. Tu jednak trudno mówić o niespodziance, bo Biecz od lat boryka się z tym problemem. Sześciokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat notowano w tym mieście ujemny przyrost naturalny. Najgorzej było w 2006: -4,1. Odrobinę lepiej wygląda sytuacja w całej gminie Biecz (0,5).

Wśród gmin wiejskich najgorzej jest w gminie Lipinki. W ubiegłym roku przyrost naturalny wyniósł -1,6 na 1000 mieszkańców. To i tak nieźle w porównaniu z rekordowym rokiem 2012, kiedy wskaźnik ten miał wartość -4,5. To głównie „zasługa” najwyższej w powiecie liczby zgonów na 1000 mieszkańców – 11,8. W tej ponurej statystyce Lipinki zwyciężały ostatnio także w latach: 2005, 2009, 2010 i 2012. W ostatnich dziesięciu latach dodatni przyrost naturalny udało się osiągnąć w gminie Lipinki tylko dwa razy – w 2007 i 2011 roku.

Najwyższy przyrost naturalny jak zwykle notuje gmina Bobowa, a jej wynik z 2013 roku napawa optymizmem i może budzić zazdrość – 6,9 na 1000 mieszkańców. Jednak w samej Bobowej wskaźnik ten wyniósł aż 8,0. Na drugie miejsce w tej statystyce niespodziewanie wysunęła się gmina Sękowa, która jeszcze w ubiegłym roku miała ujemny przyrost naturalny (-1,4). W 2013 roku sękowianie poprawili się i osiągnęli przyrost naturalny 4,4 na 1000 mieszkańców. Słuszną linię mają władze tej gminy 🙂 Na podium zmieściła się jeszcze gmina Ropa – 4,1.

Przyrost naturalny na 1000 ludności w powiecie gorlickim:
Lp.Jednostka terytorialna2013201220112010
1.Gmina Bobowa6,97,24,98,0
2.Gmina Sękowa4,4-1,42,72,1
3.Gmina Ropa4,14,74,55,3
4.Gmina Gorlice3,03,42,13,0
5.Gmina Uście G.2,54,55,46,8
6.Gmina Łużna0,73,24,37,1
7.Gmina Biecz0,51,52,01,9
8.Gmina Moszczenica0,22,32,13,9
9.Miasto Gorlice-0,81,10,62,1
10.Gmina Lipinki-1,6-4,51,9-1,6
---Powiat Gorlicki1,52,22,43,4

To jednak nie wszystko. Na postępujące wyludnianie się obszaru Ziemi Gorlickiej wpływa nie tylko coraz niższy przyrost naturalny, ale przede wszystkim emigracja młodych, którzy nie widzą tutaj przyszłości dla siebie. Wyjeżdżają masowo nie tylko za granicę, ale także do dużych ośrodków miejskich, gdzie widzą szansę na ułożenie sobie życia. Czy tę tendencję da się jeszcze odwrócić? Zapraszamy do dyskusji.

Podobne wpisy

 1. Anonim Odpowiedz

  Dopóki Tusk będzie przy władzy nic się nie zmieni

  • aa Odpowiedz

   Przecież mamy „zieloną wyspę”. Wszystko jest tak wspaniale, tylko ci Kaczyńscy tak źle rządzą.

   • moherowy czarodziej Odpowiedz

    Widzisz panie aa, powiat gorlicki, na co zresztą wskazują wyniki wyborów, płynie ewidentnie z nurtem PiS, a za przykład godny do naśladowania ludzie muszą tu brać Pawłowicz i Kaczyńskiego, bo nie przybywa tu dzieci, a naturalnie przyrasta tu tylko liczba upierdliwych starych kawalerów i niewyżytych emocjonalnie, czy seksualnie starych panien.
    Nawet lokalna młodzież, kiedy widzi z jakim elementem będzie musiała mieć do czynienia, woli się stąd zawczasu w inne miejsca Polski, czy świata ewakuować.

    • karamba Odpowiedz

     Polska nie jest federacją i tu też rządzi PO. Widzę, że jesteś kompletnym ignorantem bo nie wiesz dlaczego wszyscy stąd uciekają ale Ci powiem żebyś za długo z niecierpliwości nie przebierał nóżkami. Otóż polityka obecnego rządu powiem delikatnie zaniedbuje takie regiony jak nasz i ludzie rozsądni to widzą.

     • moherowy czarodziej

      Ciesz się chłopie, że Polska nie jest federacją, bo gdyby nią była, to moherowi separatyści już dawno chwyciliby za parasolkowy oręż i zrobili tu jaki kaczy-land.
      A wtedy to dopiero byłaby karamba,

     • karamba

      Fajnie że nie jest federacją ale niestety zostaliśmy biedną prowincją eurokołchozu

     • rybka zwana amur

      Rozumiem, że wcześniej była tu kraina mlekiem i miodem płynąca.

     • karamba

      Podobno po wejściu do unii mieliśmy się rozwijać i żyć w luksusach.

     • moherowy czarodziej

      Wiesz co? Nie wiem, czy to dobry pomysł przyznawać się publicznie, że ktoś w tak oczywistej sprawie zrobił Cię w bambuko, a Ty mu uwierzyłeś.

     • karamba

      Od początku byłem przeciw i teraz mam potwierdzenie moich racji. To tacy jak Ty są naiwnymi idiotami.

     • moherowy czarodziej

      Na Ukrainie też od początku byli przeciw i jakoś nie widać tam potwierdzenia Twoich racji.

    • Sindbad Odpowiedz

     Chwile mnie nie było,widzę,że palikociarnia sie wykruszyła po wyborczym stalingradzie.Jeszcze trwa okopany po czubek głupiego,pajacowatego łba moherowy..ale dlaczego czarodziej?Od kiedy ślepe i głuche trolle chcą uchodzic za czarodzieje,koniec tego śmiesznego ich świata blisko..Wciąz Cię Kaczyński uwiera? Zacznij chodzic na bosaka i nie patrz w lustro,bo Ci sie potem zgryźliwymi starymi kawalerami odbija.Ale skoro tak zawzięcie dalej bronisz PO i”tego co na przedzie,co na pruskim koniu jedzie..” przyznaj sie dobrowolnie,ile z tych deutsche marek o których mówi Piskorski,wpadło do Twojej kieszeni jurgieltniku.Skąd bierze sie taka sprzedajna antynarodowa swołocz?Tu sie urodziłeś? Az żal,że Twoi rodziciele,nie posłuchali Soboty,Tysiąc,Szczuki czy innej amazonki i zawczasu Cie śmieciu nie wyskrobali.Na tym portalu próbujesz wyszydzić każdą rozsądna rozmowę,kiedy tylkko ktoś usiłuje poważnie podyskutować,Ty stroisz małpie miny i robisz z siebie błazna.Jak Ci tak nic tu nie pasuje,poproś seryjnego samobójce o przysługe,porażająco debilny kpie.

     • moherowy czarodziej

      Rozumiem, że Cię na weekendową przepustkę z tego sanatorium bez klamek wypuścili, a w przypływie wyimaginowanego intelektu i ku pokrzepieniu schizofrenii postanowiłeś spłodzić posta, coby wszyscy czytelnicy portalu wiedzieli, że niby już wyszedłeś.

  • Anonim Odpowiedz

   A były premnier Kaczyński wpuścił programy z „gender” do Polski!

 2. Julia Odpowiedz

  Statystyki dot. emigracji,Statystyki demograficzne. To wszystko powinno dac do myslenia rzadzacym…

  Polska maszeruje raczej zla droga.

  Co jesli rzadzacy te zla droge obrali celowo?? :]

  Az strach o tym myslec…

 3. jA Odpowiedz

  pOLITYKA PAŃSTWA TAK SPRAWIŁA ŻE LUDZI NIE STAC NA DZIECI, BO MIEĆ PEWNO BY CHCIELI. aLE O PRZEDSZKOLE TRUDNO O PRACE TRUDNO RODZICE Z KAŻDEJ STRONY NAPOTYKAJA TYLKO TRUDNOSCI

  • moherowy czarodziej Odpowiedz

   Buraki w tym roku też słabo obrodziły; – słyszałem jak mówiły, że to wina rządu Tuska.

   • Anonim Odpowiedz

    No faktycznie, słabo wyglądasz.

   • wędkarz Odpowiedz

    Dzięki Wielki Effendi za Twój głos!!!

    • rybka zwana amur Odpowiedz

     Wędkarzu, czy was tam więcej w tej bystrej niczym Ty sadzawce te ryby łowi, bo coś mi tu szpetnie kółkiem wędkarskim zapachniało.

   • aa Odpowiedz

    A co na to lekarze? Może czarodzieju zmień specjalistę.

 4. emigrant z przymusu Odpowiedz

  Jestem rodowitym gorliczaninem. Bardzo długo broniłem się przed wyjazdem z naszego miasteczka, bo najzwyczajniej w świecie uważam je za najpiękniejsze miejsce na ziemi, najbardziej odpowiednie do wychowywania moich dzieci, do życia w spokoju wśród rodziny i przyjaciół. Niestety po wielu próbach znalezienia pracy, która dałaby mi możliwość życia w Gorlicach, musiałem się poddać i wyjechałem z rodziną za granice. Tutaj mamy z żoną prace, która zapewnia nam możliwość życia na w miare normalnym poziomie. Nie jest to praca naszych marzeń, nie odpowiada naszym kwalifikacjom i wykształceniu, ale pozwala nam żyć. Wiecie czego boje sie najbardziej? Że będe musiał tu zostać na zawsze, bo nie będe miał możliwości powrotu do mojego miasta. Boje się, że brak perspektyw nie pozwoli mi na życie i wychowywanie dzieci w mieście, które kocham. Zastanawiam się co można zrobić żeby miastu pomóc. I jedyne co na chwile obecną przychodzi mi do głowy uświadomienie naszym włodarzom, że może powinni zacząś starać się ściągać do miasta jakichś inwestorów, pozwolić zaistnieć tu jakiejś fabryce, która da ludziom prace. Bo otwieranie i budowania tylko nowych galerii handlowych nie poprawi niestety sytuacji miasteczka i jej mieszkańców. Szkoda młodych, którzy po świecie muszą się tułać, szkoda ich dzieci, które wychowują sie poza ojczyzną, szkoda więzi rodzinnych, które przez taką tułaczkę musiały zostać zepchnięte na dalszy plan. Dlatego życze nam wszystkim, żeby nasze miasteczko zaczęło się rozwijąć, żeby pojawiały się w nim nowe miejsca pracy, żeby rodziło się w nim więcej dzieciaczków i żeby rozłączone rodziny mogły się kiedyś jednak na nowo „gnieść razem na kupie.” A sobie życze możliwości powrotu w przyszłości do pięknych gorlickich krajobrazów, rodziny i przyjaciół. Bo nadal mam nadzieje, że to właśnie w Gorlicach wychowam swoje dzieci i tam przyjdzie mi się zestarzeć 🙂 Pozdrawiam optymistycznie.

 5. Sindbad Odpowiedz

  Do emigranta. Życzę Ci tego z całego serca,najpierw jednak musimy odzyskać Polskę,sprzedawaną i rozkradana początkowo skrycie od 1989 r.a od 7-miu lat juz bez zenady.Nie brała w tym udziału tylko 1-na ekipa,rząd Olszewskiego,mały był udział ekipy Marcinkiewicz-Kaczyński,chociaż Lech jako prezydent
  podpisał traktat Lizboński,nic to nie znaczyło wbec wcześniejszego braku zgody irlandczyków,o czym zapomniano.Podpisał nieważny juz świstek.Wszystko jednak zaczęło się duzo wcześniej i jest precyzyjnie zaplanowanym przedsięwzięciem.Opisuje to Styiglitz,opisuje Soros,pisze o tym M.Rakowski w „Jak to sie stało.
  jest tyle ciepła w tym co piszesz,tak sobie myslę,że póki sa tacy Polacy,nie zginiemy.Pozdrawiam.

 6. Sindbad Odpowiedz

  Do moherowego trolla. Jeżeli ja jestem schizofrenikiem pajacu,to kim jesteś Ty?
  Widac gołym okiem,kto w jakim świecie przebywa.Włóż nos w telewizor ,zapoznaj sie z
  wypowiedziami „polaka” Sienkiewicza min.MSW do drugiego „polaka” Belki.Jak cos z tego zrozumiesz
  napisz komentarz.Do wypowiedzi Piskorskiego sprzed kampanii nie musisz.Brak reakcji tego pruskiego szczura na takie pomówienia,jest wystarczającym komentarzem.

 7. moherowy czarodziej Odpowiedz

  Właśnie się z nimi zapoznałem i nic z nich nie wynika, oprócz tego, że niefortunnie zdradzają jak wygląda kuchnia polityczna, która chyba niewiele różni się od tej biznesowej.
  Ale widać, że dla Ciebie są to rzeczy nie pojęcia, co niewątpliwie oznacza, że musisz być wybitnym specem od łopatologii.

  • karamba Odpowiedz

   @moherowy czarodziej wybitny spec od obłudy.

Skomentuj

Pin It on Pinterest