Fundacja Wyjdź z domu: Razem przez bariery
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest poznanie podstawowych zasad dotyczących pomagania osobom poruszającym się za pomocą wózka inwalidzkiego, a które nie są w stanie poruszać się samodzielnie. Dla osób, które nigdy lub pierwszy raz pomagają osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, problemem stają się zwykłe progi i krawężniki. Przejazd przez dwa lub więcej schodów stanowi wyczyn wręcz niemożliwy do pokonania. Jest to również czynność niebezpieczna i grożąca upadkiem chorego lub asystenta.
Zdarzają się przypadki, kiedy stajemy nagle w sytuacji, że ktoś z naszej rodziny, lub sąsiadów siada na wózek (złamanie nogi, ciężki atak choroby). Jeśli mieszkamy nisko, bez schodów i progów, wyjście z osobą chorą nie stanowi problemu. Jeśli jednak mieszkamy w bloku bez windy, czy w nieprzystosowanym domu, aby wyjść na zewnątrz do lekarza, na spacer czy do kościoła, musimy pokonać ogromną barierę w postaci wielu schodów.
Taka sytuacja kończy się najczęściej wielotygodniowym „uwięzieniem” chorej osoby w domu. Wychodzi ona, a właściwie jest wynoszona na zewnątrz tylko przy ważnych okazjach, takich jak konieczność wizyty u lekarza. Jest to spowodowane tym, że aby wynieść osobę chorą na wózku inwalidzkim potrzeba przynajmniej czterech rosłych i silnych mężczyzn, którzy poradzą sobie w wąskiej klatce schodowej oraz wielkiej odwagi samego chorego.
Nie zawsze musi jednak tak być. W przedstawionym materiale filmowym oraz poradniku, pokazujemy Państwu bezpieczne i dużo mniej męczące sposoby pokonywania barier architektonicznych. Materiały te powstały na bazie własnych wieloletnich doświadczeń i stanowią ich podsumowanie. Każdy, kto systematycznie spotyka się z osobami z niepełnosprawnością, z czasem i ilością pokonanych kilometrów nabywa pewne umiejętności i doświadczenie. Ułatwiają mu one znacznie sprawne poruszanie się po nierównych chodnikach i ulicach polskich miast. Część tych umiejętności można podsumować w kilku prostych i łatwych do zapamiętania zasadach.
Zapraszamy również Państwa do udziału w darmowych szkoleniach na temat pokonywania barier architektonicznych. Szkolenia odbędą się w dniach 17 XI (poniedziałek) oraz 24 XI (poniedziałek) o godzinie 15.30 w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 30 w Gorlicach. W trakcie tych szkoleń uczestnicy będą mogli sami wypróbować opisane zasady.
Pokazane przez nas w materiałach sposoby nie są ostatecznym i najlepszym rozwiązaniem problemu barier architektonicznych. Są one rozwiązaniem tymczasowym, na krótką (miejmy nadzieję) chwilę. Ostatecznym rozwiązaniem jest likwidacja barier architektonicznych oraz przystosowanie domów osób chorych do ich potrzeb. Niestety wiąże się to często z dużymi kosztami i długim czasem oczekiwania na decyzję odpowiednich organów Państwa o przyznaniu pomocy.
Przygotowane materiały oraz szkolenia są częścią projektu pod nazwą „Razem przez bariery”, realizowanego przez Fundację „Wyjdź z Domu” w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (środki EOG).
Serdecznie zapraszamy do udziału w działaniach projektu. Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej Fundacji „Wyjdź z Domu” www.wyjdzzdomu.pl. Zapisy prowadzone są pod nr telefonu: 606-63-62-61, 605-885-440 oraz pod adresem mailowym fundacji: fundacja.wyjdz.z.domu@gmail.com.
Stanisław Gurba
BROSZURA WYJDŹ Z DOMU – do pobrania w PDF
FILM INSTRUKTAŻOWY:
Projekt „Razem przez bariery” realizowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego