Śnieżne Trasy przez Lasy. Przewodnik po trasach narciarstwa biegowego w gminie Sękowa
W grudniu ukazała się, na razie tylko w wersji elektronicznej, bardzo ciekawa publikacja Przewodnik. Śnieżne Trasy przez Lasy. Przewodnik ten to znakomite i solidnie opracowane kompendium wiedzy na temat tras narciarstwa biegowego wytyczonych w Beskidzie Niskim w gminie Sękowa.
Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa, które z myślą o rozwoju turystyki stworzyło w zachodniej części Beskidu Niskiego ponad 80 km tras do narciarstwa biegowego w ramach projektu „Śnieżne Trasy przez Lasy”. Projekt ten to wspólna inicjatywa członków Stowarzyszenia, właścicieli okolicznych gospodarstw agroturystycznych oraz miłośników narciarstwa śladowego z Gorlic i Gminy Sękowa. Kompleks szlaków narciarstwa śladowego i biegowego „Śnieżne Trasy przez Lasy” umiejscowiony jest na terenie wsi: Pętna, Bartne, Krzywa, Czarne, Wołowiec, Nieznajowa i Radocyna.
Dwa lata trwały starania i konieczne uzgodnienia, w wyniku których udało się poprowadzić i oznakować trasy do narciarstwa śladowego oraz trzy trasy sportowe o długości 2, 3 i 5 km. Dzięki temu w gminie Sękowa stworzone zostały tereny do uprawiania turystyki narciarskiej.
Śnieżne trasy przebiegają urokliwymi dróżkami i ścieżkami leśnymi oraz nie mniej atrakcyjnymi łąkami i terenami przyległymi do lasów. Narciarze mają możliwość podziwiania pięknych panoram Beskidu Niskiego, Sądeckiego, a przy szczególnej pogodzie nawet Tatr. Jak podkreślają pomysłodawcy, trasy umożliwiają dotarcie na nartach do ciekawych miejsc – wyludnionych wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, cerkwi, unikalnych kapliczek i krzyży kamiennych.
Przygotowany w tym roku przewodnik to znakomita pomoc dla turystów i narciarzy, którzy zechcą zachwycić się zimowym pięknem Beskidu Niskiego właśnie na Śnieżnych Trasach. Twórcy przewodnika zadbali, aby znalazły się w nim bardzo dokładne opisy wytyczonych tras. Znajdziemy tu dokładną i czytelną mapkę każdej trasy, dane o jej długości, czasie przejazdu, przewyższeniach i ich rozmieszczeniu oraz stopniu trudności. Autorzy nie zapomnieli o zaznajomieniu ze strukturą oznakowania tras, regulaminie i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Opisy uzupełnione są o informacje ważne dla turystów (np. miejsca noclegowe, zabytki i inne atrakcje). Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami. Olbrzymim walorem przewodnika wydanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa pozostają jego przejrzystość i estetyczna szata graficzna.
Gratulujemy pomysłu i wytrwałości w jego realizowaniu. Czekamy na wersję papierową przewodnika Śnieżne Trasy przez Lasy, a na razie zapraszamy do korzystania z publikacji elektronicznej, którą odnajdziemy na stronie http://www.snieznetrasy.pl/przewodnik.html
Przy powstaniu przewodnika pracowali: Jerzy Jucha, Janusz Lewek, Stefan Maryńczak, Zdzisław Musiał, Bogdan Niedziela, Tomasz Nowak, Marcin Wójcik, Małgorzata Żerańska Lewek, Jacek Żerański
Zdjęcia: Janusz Lewek, Bogdan Niedziela, Hubert Szpyrka, Maciej Trybus, Bartłomiej Wadas
Opracowanie map: Krzysztof Szufnara
Koncepcja, projekty graficzne, redakcja: Izabela Lewek
Skład: Konrad Korona
Korekta: Danuta Świerk-Maryńczak, Stefan Maryńczak
Źródło informacji i grafiki: Przewodnik. Śnieżne Trasy przez Lasy, praca zbiorowa