Melodie naszych dziadków – projekt Szalowskiego Zespołu Wokalnego
SZeW czyli Szalowski Zespół Wokalny w 2021 roku rozpoczął siódmy rok swojej działalności. To niezwykła muzyczna rodzina, która z powodzeniem reprezentuje nasz region podczas ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali chóralnych. Utytułowany i wielokrotnie wyróżniany nagrodami, z których warto wymienić chociażby Grand Prix 27. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzinie, I nagrodę podczas Szóstego Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów “Sacra EcclesiaeCantio”, czy najwyższe nagrody Ogólnopolskich Konkursów Kolędowych w Chełmnie i Miechowie.
Szalowa jest głównym miejscem prób i spotkań członków zespołu, ale SZeW w obecnym kształcie łączy osoby pochodzące z różnych miejscowości powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. Nie bez przyczyny jednak kolejny projekt zespołu skupia się wokół Szalowej, bowiem dyrygentem i kierownikiem zespołu jest jej rodowita mieszkanka – Maria Dziedzic-Król.
W ubiegłym roku zespół podjął się ciekawego, lecz trudnego zadania odszukania utworów, które funkcjonowały w latach młodości obecnych seniorów wsi Szalowa. Aby urzeczywistnić te plany zespół przystąpił do realizacji projektu “Melodie naszych dziadków”, co pozwoliło szerzej przyjrzeć się dziedzictwu muzycznemu Szalowej. Rozmowy prowadzone z mieszkańcami dostarczyły wielu ciekawych historii, a wspomniane przez nich dawne melodie stały się inspiracją do stworzenia nowych aranżacji.
Motywacją zespołu do podjęcia właśnie tego tematu była radość, jaką sprawia jego członkom wspólne śpiewanie. Co więcej zespół już dawno zauważył, że w dużej mierze wiele z tych muzycznych wzruszeń zawdzięcza środowisku, w którym dorastał i wychowywał się. Dlatego też postanowił on zrealizować jedno z nagrań w miejscu szczególnie ważnym dla mieszkańców Szalowej. Jest nim przepiękny, drewniany kościół, do którego patrona w bezpośredni sposób nawiązuje utwór, a słowa i melodia zostały stworzone przez samych parafian.
W związku z zakończeniem projektu, Szalowski Zespół Wokalny pragnie podzielić się z Państwem efektami swojej wielomiesięcznej pracy. Zwieńczeniem działań jest reportaż, którego premiera odbędzie się 30 listopada na profilu facebookowym zespołu: https://www.facebook.com/SzalowskiZespolWokalny. Usłyszymy w nim wiele ciekawych historii oraz dawne melodie wykonane w nowych opracowaniach przez Szalowski Zespół Wokalny.
Projekt odbył się w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności przy wsparciu Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu”.
Marysia super dziewczyna. Pięknie śpiewała na pielgrzymce w czternastce.