W Ropicy Polskiej teatralnie i koncertowo
Już po raz trzeci w tym roku ropicka świątynia rozbrzmiewała dźwiękami wielkiej muzyki. Stało się to za sprawą artystów z Krakowa, którzy szczególnie polubili to miejsce, poczynając od styczniowego koncertu kolęd.
W piątek ( 22 IV ) w ramach przygotowania do odpustu parafialnego przypadającego w Niedzielę Miłosierdzia Bożego odbył się spektakl muzyczny zatytułowany „Jezu, ufam Tobie” opowiadający o przezwyciężaniu życiowej pustki i moralnego niepokoju w duszy młodego człowieka, inspirowany Dzienniczkiem siostry Faustyny. Spektakl grany był już w różnych miejscach w Polsce oraz w amerykańskiej Częstochowie. Scenariusz i wykonanie: Krzysztof Bigaj. Scenografia i namalowany obraz to też jego dzieło. Autor jest polonistą, malarzem i artystą scenicznym.Współpracuje
z Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
Warto przypomnieć, że pan Krzysztof był również jednym z solistów podczas koncertu muzycznego „VIA CRUCIS POLONIAE”, który miał miejsce w IV Niedzielę Wielkiego Postu, w liturgii Kościoła zwanej Laetare – Niedzielą Radości.
Ten wyjątkowy spektakl o tematyce pasyjnej towarzyszył sprowadzeniu do kościoła parafialnego
w Ropicy Polskiej relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki dzięki staraniom księdza proboszcza Stanisława Makowieckiego i tutejszej „Solidarności”.
W widowisku wokalno – muzycznym wzięło udział ok. 45 wykonawców – oprócz solistów Moniki Gębali, Krzysztofa Bigaja, Waldemara Gołębskiego wystąpił chór Canticum Canticorum oraz Smyczkowa Orkiestra Kameralna pod dyrekcją prof. Wiesława Delimata. Libretto powstało na podstawie poezji Kazimierza Józefa Węgrzyna, poety urodzonego na Podkarpaciu. Muzykę skomponował i grał na organach Janusz Ryszard Blecharz.
Ropicka świątynia jest dla wszystkich otwarta… – zapewnia ks. Proboszcz.
Znajdą tu zapewne swoje miejsce artyści, ale też ludzie pracy i bezrobotni, zagubieni, poszukujący życiowej drogi i powracający do Ojca jak marnotrawny Syn.
Tekst i zdjęcia: Halina Osińska