redakcja@terazgorlice.pl

Grudniowa akcja „Kromer pomaga zwierzętom” zakończona pełnym sukcesem!

W dniach 9-17 grudnia w I LO im. M. Kromera w Gorlicach odbyła się Akcja pod hasłem „Kromer pomaga zwierzętom”. To wydarzenie charytatywne, którego celem było wsparcie podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Nowym Sączu oraz Fundacji PSYstań dla Zwierząt.

Pani Magdalena Semla-Kurzawa i zaangażowani w akcję uczniowie Kromera

Ostatecznie udało się zebrać ponad 188 kg karmy dla psów i kotów! Większość darów została przekazana 19 grudnia do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Nowym Sączu przy ulicy Tłoki 24D. W ramach akcji przeprowadzona została w szkole również zbiórka pieniędzy. Uzyskaną kwotę przekazano gorlickiej Fundacji PSYstań na sterylizację bezdomnych zwierząt na terenie Gorlic. Trafiła tam także część zebranej karmy i akcesoriów.

Celem akcji było przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem bezdomności zwierząt na terenie naszego miasta oraz uświadamianie społeczeństwu, że zwierzęta to nie zabawki, które można wyrzucić, gdy nam się znudzą. Akcja polegała na zbiórce karmy (suchej, mokrej), żwirku, koców, zabawek i innych akcesoriów dla psów oraz kotów potrzebujących pomocy i ciepła w ten nadchodzący zimowy czas. Ponadto przeprowadzono kwestę do puszek a zebrane pieniądze przeznaczone będą na sterylizację bezdomnych zwierząt na terenie Gorlic. O szczegóły zapytaliśmy inicjatorkę akcji, którą jest p. Magdalena Semla-Kurzawa, nauczycielka biologii.

„RK”: Skąd pomysł na akcję „Kromer pomaga zwierzętom”?
M. Semla-Kurzawa: Będąc na pierwszym roku studiów, wzięłam udział jako wolontariusz w Akcji SOS – Uczelnie Schroniskom, organizowanej na terenie mojej uczelni. Później, co roku organizowaliśmy w_okresie grudnia zbiórkę dla bezdomnych zwierząt, rozszerzając akcje na inne krakowskie uczelnie. Przez ostatnie 4 lata pobytu w Krakowie byłam członkiem komitetu organizacyjnego tejże Akcji. W tym roku mija 9 lat mojego corocznego zaangażowania w pomoc bezdomnym zwierzętom. Miesiąc grudzień to właśnie czas, w którym schroniska przygotowują się na długą zimę. Dlatego i w tym roku chciałam kontynuować swoją coroczną pomoc zwierzętom. Przeniosłam swoje dotychczasowe działanie na teren naszej lokalnej społeczności. Dzięki przychylności Dyrektora I LO, który poparł mój pomysł i udzielił zgody na przeprowadzenie Akcji, udało się zorganizować w naszej szkole Akcję „Kromer pomaga zwierzętom”.

„RK”: Jak ocenia Pani odzew wśród młodzieży i nauczycieli, z jakim spotkała się akcja?
M.S-K: Swoim pomysłem podzieliłam się z uczniami klasy 1f. Inicjatywa została przyjęta bardzo entuzjastycznie. Chętnych uczniów do pomocy w organizacji akcji nie brakowała. Uczniowie-wolontariusze przygotowali i powiesili plakaty, zorganizowali miejsce zbiórki, przeprowadzili kwestę oraz informowali społeczność szkolną przez radiowęzeł, fb oraz stronę uczelni o trwającej akcji. Przez cały czas jej trwania wolontariusze pełnili dyżury, opróżniali kosze i spisywali raport ze zbiórki. Pracy mieli niemało, gdyż zainteresowanie akcją było bardzo duże. Podczas akcji otrzymywaliśmy wiele ciepłych słów i wsparcia ze strony uczniów oraz nauczycieli. Uczniowie naszej szkoły wykazali się wielkim sercem, hojnością, empatią oraz czułością okazaną zwierzętom. Pomysłowość składanych darów a przede wszystkim ilość zebranych kilogramów karmy oraz innych akcesoriów świadczą o wielkiej dobroczynności uczniów naszej szkoły. Akcje poparli również wychowawcy i nauczyciele, którzy wspomagali nas nie tylko darami, ale również ciekawymi pomysłami.

„RK”: Finał w czwartek 19 grudnia. Jak będzie wyglądał?
M.S-K: Tak, finał już w czwartek. To wielki dzień, bo złożone dary zostaną przekazane potrzebującym zwierzętom. Lecz zanim odwiedzimy schronisko, uczniowie ponownie spiszą zebrane rzeczy i podsumują kwestę. Karmy, żwirki, koce oraz pozostałe zebrane akcesoria przekazane zostaną do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Nowym Sączu mieszczącym się przy ul. Tłoki 24D oraz częściowo dla Fundacji PSYstań dla Zwierząt działającej na terenie Gorlic. Zebrane podczas kwesty pieniądze zostaną przekazane wspomnianej fundacji i przeznaczone na sterylizację bezdomnych zwierząt. Pełny raport ze zbiórki zostanie umieszczony na fb i stronie naszej szkoły.

Przede wszystkim chciałam podziękować całej społeczności szkolnej, nauczycielom i uczniom za pomoc, wielkie i dobre serce. Jestem poruszona Waszym zaangażowaniem. Dziękuję za każdy dar w imieniu tych, którzy naprawdę potrzebują naszej pomocy. Dziękuję, że byliście z nami, bez Was nie byłoby tej Akcji. Bardzo chciałabym kontynuować Akcje w kolejnych latach. Dlatego mam nadzieję, że za rok ponownie razem z Akcją „Kromer pomaga zwierzętom” zapukamy do Waszych serc.

Artykuł ukazał się w grudniowym „Rentgenie Kromera” – nr 4(21)/2019
O autorze

Podobne wpisy

Skomentuj

Pin It on Pinterest